Kemik Erimesini Önlemenin Yolları

kemik erimesini önleme, kemik erimesi nasıl önlenir, kemik erimesi ve önleme yolları

Ülkemizde ortalama 8 milyon insanda metabolik kemik erimesi olduğunu gösteren çalışmalar bu rakamın her yıl hızla arttığını göstermektedir. Kemik erimesi zamanla daha ciddi hastalıklara yol açabilir. İskelet sistemini oluşturan kemikler vücudumuz için büyük önem taşır. sağlıklı kemikler; Güçlü kollajen liflerine bağlı mineraller ve kalsiyum tuzlarından oluşur. Ancak yaşla birlikte kemik yapısı güç kaybetmeye başlar. Kemikler daha sonra zayıflar ve daha kararsız hale gelir. Zamanla kemiklerde boşluklar oluşmaya başlar ve yavaş yavaş yoğunluklarını kaybederler. Tipik olarak, osteoporoza bağlı kırıklar bilek, omurga ve kalça kemiklerinde meydana gelir. Yaşlılıkta görülen osteoporozun erken belirtileri fark edilmeyebilir. Ancak bunu ileride fark edebilirsiniz.kemik erimesini önleme, kemik erimesi nasıl önlenir, kemik erimesi ve önleme yolları

Kemik kaybının belirtileri nelerdir?

Azaltılmış kemik yoğunluğu ile oluşabilecek kırık veya çatlaklar olmadıkça kemik erimesi tespit edilemez. Erken dönemde asemptomatik olan kemik erimesi hayatın ilerleyen dönemlerinde dikkat çekebilir. Osteoporozun semptomlarından biri, omurgada kırık veya tahrip olmuş bir omurun sırt ağrısına neden olmasıdır. Kemik yapısındaki eğrilikler ve bu duruma bağlı olarak kişinin boyunun kısalması diğer bir belirtidir. Yaşlılıkta osteoporozda gelişen kambur ve çarpık duruş, osteoporoz hastalığını teşhis etmek için kullanılan semptomlardan bazılarıdır. Tüm bunlara ek olarak küçük darbelerle oluşan ve normal şartlarda herhangi bir soruna yol açmayan kırık ve çatlaklarda kemik erimesinin sık görülen semptomlarından biridir. Bu semptomların ortaya çıktığı aşama, kemik erimesinde ciddi bir bozulma olduğunu gösterir. Bu aşamaya geldiyseniz, kemiklerdeki hasarı onarmak muhtemelen imkansız olacaktır. Yaşlandıkça, düzenli egzersiz yapmak ve dengeli beslenmeye dikkat etmek ihtiyati tedbir olabilir.

Osteoporoza Karşı Hangi Önlemleri Alabilirsiniz?

Düzenli Egzersiz Yapmak… Vücudumuzun genel sağlığının yanı sıra kemiklerimizin sağlığını da korumak için düzenli egzersiz yapmamız gerekir. Hayatınıza spor yaparak enerji vererek ileride osteoporoz gibi birçok sağlık sorununun önüne geçebilirsiniz. Ayrıca düzenli egzersiz yapmak fiziksel sağlığımız ve ideal kilomuzu korumamız için son derece önemli bir önlemdir.

Sigara ve Alkolden Kaçınmak… Kemik metabolizmasını olumsuz etkileyen sigara ve alkol kullanımı kemik yapısına zarar verebileceğinden, bundan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Kafein, sigara ve alkol yardımıyla kemiklerin yapısını yakından etkileyebileceğinden kontrollü tüketilmesi gereken maddelerden biridir.

Bol kalsiyum tüketmek… Her yaş için tavsiye edilen D vitamini ve kalsiyum kemik sağlığında çok önemli rol oynar. Gerekli kalsiyum alımı için düzenli olarak tüketilmesi gereken besinlerin balık, balık yağı, süt ve süt ürünleri olduğu söylenebilir. Ancak aşırı kalsiyum alımının da sağlıksız olduğu ve yeterli miktarda alınması gerektiği unutulmamalıdır.

Protein, sebze ve meyve tüketin… Kemik kütlesinin üçte ikisinin protein olduğunu düşünürsek proteinin önemini daha iyi anlayabiliriz. Kemiklerin yapısını güçlendirmeye yardımcı olacağı için düzenli olarak yeterli protein tüketilmelidir. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenme programı, ileride ortaya çıkabilecek kemik problemlerini önlemeye yardımcı olacaktır.

Güneşlenmek… D vitamininin kemikler için kalsiyum kadar önemli olduğunu vurguladık. D vitamininin en doğal ve en kolay bulunabilen kaynağı olan güneşi unutmayın. Günde ortalama 15 dakika güneşlenmenin kemik sağlığı için son derece önemli olduğunu bilmelisiniz. 400-800 IU D vitamini kemik kütlesini korumak için yeterli olacaktır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*