Kırmızı kan hücreleri (eritrositler) nedir?

Vücuttaki oksijen veya karbondioksitin taşınmasından sorumlu (kırmızı) eritrositlere, RBC veya al yuvar diyoruz. En bol kan hücreleri kırmızı kan hücreleridir.

Hemoglobin ve demir, eritrositlerde bulunur. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinin kuru kütlesinin yaklaşık% 90’ını oluşturur ve benzersiz bir şekil almalarına yardımcı olur. Bileşimindeki demir, kırmızı kan hücresine kırmızı bir renk verir. Bu yüzden ismini orijinal şekil ve renginden almıştır.kırmızı kan hücresi, kırmızı kan hücresi nedir, kırmızı kan hücrelerinin görevi

Kemik iliği, endokrin bezleri tarafından salgılanan eritropoietin hormonu tarafından uyarıldığında kırmızı kan hücreleri oluşur. Her saniye kemik iliği tarafından 1,5 milyon kırmızı kan hücresi üretilir. İlk doğan eritrosit çekirdeği bir hafta olgunlaştıktan sonra kaybolur ve edinilen esneklik sayesinde kan dolaşımında daha aktif rol oynayabilir.

Ancak çekirdeği kaybolan kırmızı bir eritrositin ömrü yaklaşık 130 gündür. Süresi dolduğunda dalak çöker ve mineral demir kırmızı kan hücrelerinden salınır. Bu demir minerali kırmızı kan hücrelerinin yapımında kullanılır. Gerisi safra kesesine gider. Erkeklerde kırmızı kan hücresi sayısı 4,7-6,1 milyon iken kadınlarda kırmızı kan hücresi sayısı 4,2-5,4 milyondur.

Kırmızı kan hücreleri, dokular ve akciğerler arasında bir oksijen-karbondioksit döngüsü sağlar. Bir kişinin nefes alırken vücuda giren oksijeni bağlayarak akciğerlere yönlendiren eritrositler, daha sonra doku ve organlara geçiş mekanizmasında görevalırlar.

Kırmızı kan hücreleri ayrıca salınan karbondioksiti bağlar ve onu karbondioksitin vücuttan atıldığı akciğerlere taşır. Kişi nefes alırken tüm bu döngü koordineli bir şekilde gerçekleşir.

Doktorunuzu tıbbi bir durumla ilgili olarak gördüğünüzde, genellikle bir kan testi yaptırırlar. Genellikle bir kan testinde incelenen bir başka parametre de kırmızı kan hücrelerinin sayısıdır. RBC’ler kadınlarda ve erkeklerde farklı aralıklarda bulunur.

Ek olarak, tüm yaş gruplarında (preterm, yenidoğan [0-1 ay], bebekler [2-24 ay], playboy [2-6 yaş], okul çocukları [6-11 yaş], ergenler [11-17 yaş] ve yetişkinler [18 yaş ve üstü]), farklı değerler olmasına rağmen, laboratuvara dayalı kontrol değerlerinde küçük farklılıklar olabilir. Hamilelik sırasında kırmızı kan hücrelerinin sayısı değişir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*