Kişisel Bakım Hakkında Bilinmesi Gerekenler

kişisel bakım, kişisel bakım nasıl olmalı, kişisel bakım yapımı

Günlük bakıma özen göstermek, zihinsel ve fiziksel sağlığımızı iyileştirmek için ihtiyacımız olan tek şey. Yaşam yarışında insanlar kendilerine zaman ayırmayı unuturlar ve kişisel sağlıklarına odaklandıkları için kişisel bakım uygulamalarını ihlal ederler.

Günlük rutininiz ne kadar karmaşık olursa olsun, kendinize biraz zaman ayırmalı ve öz bakım yapmalısınız. Bu sürenin düşündüğünüzden çok daha kısa olduğunu hatırlatırız. Bu yazıda kendinize iyi bakmanız için ipuçları bulacaksınız. Her şeyden önce kendimle ilgilenmek istiyorum ama tembel olduğumu söylemeyi bırak. bakımlı olmak ne demek? Kişisel bakım uygulamanıza nereden başlayabilirsiniz? Bu soruların cevaplarını arayalım.kişisel bakım, kişisel bakım nasıl olmalı, kişisel bakım yapımı

Kişisel bakım, zihinsel, duygusal ve fiziksel sağlığımıza özen göstermek için bilerek yaptığımız herhangi bir aktivitedir. Bu teoride basit bir kavram olsa da, çoğu zaman gözden kaçırırız. Kendinize iyi bakmak, ruh halinizi iyileştirmenin ve kaygıyı azaltmanın anahtarıdır. Aynı zamanda kendinizle ve başkalarıyla iyi ilişkilerin anahtarıdır.

Özbakımın ne olmadığını bilmek belki de daha önemlidir. Kendimize bakmak, kendimizi yapmaya zorladığımız ya da sevmediğimiz bir şey değildir. Bunlar bizden bir şeyler alan şeyler değil, bize değer katan şeyler.

Kendimize bakmak sadece ihtiyaçlarımıza yönelik bencil bir yaklaşım değildir. Daha çok kendimize bakmak için ne yapmamız gerektiğini bilmek ve başkalarının faydalanmasına yardımcı olmakla ilgilidir. Kendine yeterince bakmazsan, başkalarına da göstermezsin.

Kişisel bakım faydaları

Banyo sizi endişelerden kurtaracak

En son ne zaman küvetinizi sıcak suyla doldurdunuz, biraz banyo tuzu eklediniz ve rahatlamak için kendinize zaman verdiniz? Banyo, günlük problemlerin neden olduğu stres ve can sıkıntısını unutmamıza yardımcı olur. Kişisel bakım rutininize haftada bir veya iki kez banyo eklemek, stresi azaltmaya ve fiziksel ve zihinsel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabilir!

Aylık yüz bakımı sağlık ve mutluluğun garantisidir.

Bir aylık sıkı çalışma ve yoğun bir günlük rutinin ardından: kim rahatlatıcı bir yüz bakımını hak etmez? Yüz bakımı sadece cildinize fayda sağlamakla kalmaz, kendinize zaman ayırmanız ve en az bir saat dinlenmeniz gerekir! Cep telefonu yok, konuşma yok: sadece huzur ve sessizlik.

Bakımlı saçlar özgüveninizi artırır

Saçı ultraviyole ışınlarına, hava kirliliğine vb. maruz bırakmak sağlıksız hale getirebilir. Kıvırcık saçlar, saç dökülmesi ve darmadağınık saçlar sabahları yoğun bir güne hazırlanmaya çalışırken stresli olabilir! Saçınızın da ilgiye, değer görmeye ve bakıma ihtiyacı var: tıpkı sizin gibi! Saç kırıklarını önlemek, saç rengini veya rengini değiştirmek tamamen saçınızın sağlığını ve özgüveninizi etkiler. Saçınızın sağlıklı ve güzel görünmesi için kaliteli evde bakım ürünleri kullanmak da çok önemlidir.

Manikür ve pedikür eğlenceli ve sağlıklıdır

Manikür ve pedikür rahatlamak, şımartmak ve kendinize bakmak için harika bir yoldur! Ayrıca bir arkadaş veya grupla bir araya geldiğinizde daha da eğlenceli olabilir. Sizi stresten uzaklaştıracak veya bir grup kız arkadaşın gülüp sohbet etmesine izin verecek bir pedikür ile biraz sakin zaman geçirin!

Manikür ve pedikür, akıl sağlığınız için faydalarının yanı sıra tırnaklarınızı ve tırnak etlerinizi sağlıklı ve düzenli tutmanıza yardımcı olabilir.

Sağlıklı ve parlak beyaz dişler

Diş çürüğünüz olsun ya da olmasın, dişlerinizin sağlığı ve görünümü kişisel bakım için olmazsa olmaz unsurlardan biridir. Beyaz inci gibi görünen dişleriniz olmasa bile, dişlerinizi çırpınan ve yok eden yiyecek artıklarından ve bakterilerden arınmış olmalıdırlar. Bakım söz konusu olduğunda dişler en çok gözden kaçanlardır. Ağız boşluğunun ve dişlerin sağlığını düzenli olarak kontrol etmeli ve diş bakımını asla ihmal etmemeliyiz.

Kişisel bakıma nereden başlayacağınızı bilin

Kişisel bakımın üç altın kuralı vardır.

Temellere bağlı kalın. Zamanla, kendi ritminizi ve rutininizi bulacaksınız. Daha fazla pratik yapabilecek ve sizin için işe yarayacak daha fazla terapi keşfedebileceksiniz.

Kendinize bakmak sadece bir süreç değil, planlı bir yöntemdir. Aylık takviminize etkinlikler ekleyin ve çeşitli hizmet fırsatlarını takip edin.

Farkındalıkla hareket etmelisiniz. Kendinize bakmak için bir şeye ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorsanız veya kendinize bakmak için hiçbir şey yapmıyorsanız işe yaramaz. Ne yaptığınızın, neden yaptığınızın, nasıl hissettiğinizin ve sonuçlarının ne olduğunun farkında olun.

“Kendine iyi bakıyor musun?” Sorulduğunda çoğumuz “evet” cevabını veririz. “Kendine nasıl bakıyorsun?” Sorulduğunda, zor bir soru ile karşı karşıyayız. Umarız size bakımlı olmanın ne demek olduğunu anlamayı öğretmişizdir. Ve umarız sizi, “Bakılmak istiyorum ama tembelim” demekten vazgeçirmişizdir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*