Köpeğim Hastalandığımı Biliyor mu?

köpekler duygusal mı, köpeklerin hisleri kuvvetli mi, köpekler insanlara duygusal bağ ile mi yaklaşıyor

Kendinizi iyi hissetmediğinizde – belki de grip veya kötü bir soğuk algınlığı ile yeni bir karşılaşmanız oldu – köpeğinizin her zaman yanınızda olduğunu fark edersiniz. Bu bir tesadüf mü, yoksa kendinizi iyi hissetmediğinizi gerçekten hissedebilir mi?

Kısa cevap evet. Köpekler, insanlar gibi empatiyi nasıl işleyeceklerini bilmeseler de, hastalığı koklayabilirler. Bazı köpeklerin, insanlar nöbet geçirdiğinde veya kanser yaşadığında bile bunu hissettikleri ve anladıkları bilinmektedir. Peki bilim bu konuda ne diyor?köpekler duygusal mı, köpeklerin hisleri kuvvetli mi, köpekler insanlara duygusal bağ ile mi yaklaşıyor

Köpekler ve insan hastalıklarının arkasındaki bilim

Köpekler burunlarıyla hastalıkları hissedebilirler. Bazı köpek ırkları, insanların duyu reseptörlerinin 40 ila 50 katına kadar sahiptir, bu da koku duyularının kabaca bizimkinden 100.000 kat daha güçlü olduğu anlamına gelir. Bir kişi hastalanırsa, vücut kimyası değişir. Bir köpek bu değişiklikleri koklayabilir ve bir insanın hasta olduğu konusunda uyarabilir.

İnanılmaz bir şekilde, bazı köpekler, insanlarda oluşan değişken organik bileşikleri koklamak için eğitilmiştir, bu da doktorların birinin kanser olup olmadığını erken tespit etmesine yardımcı olur. % 90 veya daha fazla doğrulukla bir köpek, bir meme tümörünün nerede olduğunu belirlemek için burnunu kullanabilir, birisinin idrarını veya nefesini koklayarak prostat kanseri veya akciğer kanseri olup olmadığını anlayabilir.

Köpekler ayrıca diyabetli insanların kan şekerinde değişiklikler olduğunda veya keton varlığı olduğunda bunu koklayabilirler. Bir epileptiğin ne zaman bir nöbet geçireceğini tahmin etme ve narkoleptik bir kişinin uykuya dalmak üzere olduğunu anlama yeteneğine sahiptirler ve bu kişilerin yardımına koşarlar. Migrenli insanlar, bir ataktan hemen önce köpeklerinin sızlandığını veya sıkıntı çektiğini görebilir ve migren ilaçlarını almayı hatırlayabilir.

Zor zamanlarda köpeklerinizle yakınlaşmak

Köpekler, planlı ve programlı bir yaşamları olduğunda en iyi performansı gösterirler ve bir hastalık olduğunda günlük rutinlerinin (veya sizinkinin) her zamanki gibi olmadığını anlarlar. Bir şeyin sıkıntıda olduğunu hissedebilirler ve daha fazla uyursanız veya uzanırsanız size yanaşabilirler.

Oksitosin, serotonin ve dopamin düzeylerimizde değişiklikler olduğunda  da köpekler kokularla bunları tespit edebilirler. Kendimizi iyi hissetmiyorsak, bu hormonlar düşer ve köpekler bunu anlayabilir. Buna karşılık, tüylü dostunuzdan gelen bu ilgi söz konusu hormonlarınızı artırabilir ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Böylece köpeğiniz de size rahatlık sağladığını bilebilir.

Köpeklerin, adrenalin ve kortizol hormonlarımızı koklayarak korktuğumuzda veya endişelendiğimizde de algıladıkları bilinmektedir. Bir köpeğin tepkisi, sahibini derin nefes alması veya yaklaşmakta olan panik ataklarını hafifletmek için meditasyon yapması konusunda uyarabilir.

Köpekler neden bu kadar rahatlatıcı?

Köpekler, hasta olduğumuzda, bizimle konuşmadan bile daha iyi hissetmemizi sağlar. Bizi olduğumuz şekilde ve yargılamadan kabul ediyorlar. Bu yüzden gerçekten insanın en iyi arkadaşıdırlar.

Bir köpeğe sahip olmanın mutluluğumuzu arttırdığı ve hayatlarımızı uzattığı kanıtlanmıştır. Köpek dostumuzun etrafta olması bizi daha az stresli yapar ve hayattaki sevincimizi arttırır.

Köpeğinizle kanepede sarılmak, onunla şekerleme yapmak ya da sadece siz hasta hissederken gülümsediğini ve kuyruğunu salladığını görmek sizi hemen neşelendirir. Zor bir gün geçiriyorsanız, belki de bir mola vermeniz ve köpeğinizle birkaç dakika geçirmeniz gerekir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*