Küçük Hücreli Dışı Akciğer Kanseri

küçük hücreli akciğer kanseri, akciğer kanseri tedavisi, akciğer kanseri tanısı

Akciğer kanseri 4 farklı türde gelişen ve son derece tehlikeli bir kanser türüdür. Özellikle küçük hücreli dış akciğer kanseri yaşam süresi üzerinde büyük oranda kısalmaya neden olmaktadır. Çünkü küçük hücreli akciğer kanseri tedavi edilmesi en zor akciğer kanseri türüdür ve çok hızlı bir şekilde diğer organlara yayılabilir. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri beyin metastazı da oldukça yüksek bir akciğer türüdür ve hastalığın bronşlardaki hücrelerin anormal derece büyümesine neden olmasın ardında beyin dokularına sıçraması çok kısa süre içerisinde gerçekleşebilmektedir. Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde erken evrede tedaviye başlanması, yaşam ile ölüm arasındaki ince çizgide yaşam tarafına geçilmesini sağlamaktadır.küçük hücreli akciğer kanseri, akciğer kanseri tedavisi, akciğer kanseri tanısı

Küçük hücreli dışı akciğer kanseri yaşam süresi birçok farklı olguya bağlıdır ve her bir etken kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Ancak istatistiksel olarak; küçük hücreli dışı akciğer kanseri yaşam süresi, tedavinin ardından geçen ilk 5 yıl içerisinde hastaların %85′inin ölmesi olarak belirlenmektedir. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri yaşam süresi en düşük olan kanser türlerinden biri olduğunda, akciğer kanseri en tehlikeli kanser türlerinden biri olarak adlandırılmaktadır. Bir insanın geçirmek isteyeceği en son kanser türlerinden biri olan akciğer kanseri, çok büyük bir oranda yine aynı insanın kendi hatası olan sigara kullanımı yüzünden kaynaklanmaktadır.

Akciğer kanserinin birinci ve en büyük nedeni sigara bağımlılığıdır. Yapılan araştırmalar; sigara içen bir insanın akciğer kanserine yakalanma ihtimalinin, sigara içmeyen bir insana göre tam olarak 40 kat daha fazla olduğunu göstermiştir. Böylece sigara içmek ile insanların, sağlıkları ile kazanma ihtimalleri %15 olan bir kumar oynadıklarını söylemek mümkün hale gelmektedir. Ancak çoğu zaman akciğer kanseri olduktan sonra sigara içmeyi bırakan insanlar, bu kumarı maalesef çok çabuk bir şekilde kaybetmektedir. Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde 4. evredeki hastalara uygulanan kemoterapi ilaç tedavisi, hastanın 2-3 yıl daha yaşayabilmesi içindir. 4. evredeki bir küçük hücreli dışı akciğer kanserinde uygulanan tedavi hastanın iyileşmesi için değil, son birkaç yılını daha rahat bir şekilde geçirebilmesi içindir. Kuşkusuz her zaman kişinin iyileşmesi için bir umut da vardır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*