Masallar Güzeldi!

masallar, masal ve gerçek hayat, gerçek hayatta masalların yeri

Eskilerin çocukluğuna baktığımızda masallarla büyümüş bir nesil görüyoruz. Keloğlan, Nasreddin Hoca ve daha niceleri var masallar diyarında. Her masalın sonunda iyiler kazanrıken kötüler hep kaybetmeye mahkumdur. Bazı masallarda da kötüler en nihayetinde içlerindkei iyi kişiliğe ulaşıyor ve masalın sonunda ancak iyi oldukları için mutluluğa erişebiliyorlardı. Peri masalları, prenses, prens masalları bizim kültürümüze göre olmasa da oldukça sevilen diğer masal tüleri arasında yer almıştır. Pamuk prenses ve yedi cüceler, uyuyan güzel en bilindik yabancı masallardır.masallar, masal ve gerçek hayat, gerçek hayatta masalların yeri

Çocukluklarında masallar dinlemiş veya okumuş olan günümüzün yetişkinleri hayata hep bir umutla bakan kişiler olmuş her türlü zorlukta vardır elbet bir çıkış yolu deyip yoluna devam edebilmişlerdir. Bir yere kadar masal diyarında olduğu gibi hep bir umut beslemek iyidir ancak bir yandan bilinemlidir ki gerçek hayat hiç de masal diyarındaki gibi değildir. Ancak her ne kadar masal diyarında olduğu kadar kolay olmasa da gerçek hayatta mücadele etmeyi öğreten masallar önemlidir.

Çocukluğunuzdaki güzel masal dünyanızı yıkmak istemem ancak masalların bilinenin aksine bir de kötü sonları vardır. Kötülerin kazandığı iyilerin 18 yaş ve üzeri olabilecek durumlara dahi maruz kaldığı sonlar..Pamuk prensesin başına gelen avcı belası, uyuyan güzelin uyurken tecavüze uğraması gibi sonları daha önce duydunuz mu bilmiyorum ama bunlarda bir gerçek… İşte hayat da aynen böyledir hep iyi şeyler olacakmış gibi hissedebiliriz, ancak kötü şeylerin de olabileceğini düşünmek gerekir.

Hele ki içinde bulunduğumuz çağa baktığımızda her yerde her an bir kötülük başımıza gelebilir. Bu nedenden dolayı çocularımıza geçmiş yıllardaki gibi masallar anlatabiliriz, ancak bu masalların gerçek hayat ile çok da bağdaşmadığını uygun bir dille aktarmak gerekir. Film filmdir, masal masaldır, hayat ise gerçerk ve yaşanması nefes alışverişi bitene kadar devam edecek olan şeydir. Var olan ile olabilecek ve olması imkansız olan şeyleri çocuklara öğretmek gerekmektedir.

Siz yine de bu yazıya denk geldiğiniz için hafızalarınızdaki güzel masal diyarlarını ve masal karakterlerini kötüleri ile değiştirmetin. Hayata hep umutla bakın, sağlıkla kalın..

Leave a comment

Your email address will not be published.


*