Meme Kanseri Biyopsi Yöntemleri

meme kanseri, meme kanseri biyopsisi, biyopsi ve meme kanseri

İğne biyopsisi: Memede şüpheli sonuçlar bulunursa, tanı koymak için iğne biyopsisi veya bölgenin cerrahi olarak çıkarılması yapılmalıdır. Elle muayene ile şüpheli sonuçların tespit edilemediği durumlarda radyoloji kliniğinde görüntüleme teknikleri gözetiminde iğne biyopsisi yapılması uygun görülmektedir. İşlem süresi yönteme göre değişir ve yaklaşık 20-40 dakikadır. İşlemden sonraki sonuçlar iyi huylu, şüpheli (atipik) veya kötü huylu olabilir. Dünya standartlarına uygun olarak tüm meme hastalıklarının teşhisi öncelikle iğne biyopsisi ile yapılmaktadır. Bazen söylendiği gibi iğne biyopsisi nedeniyle tümör yayılamaz ve komşu dokulara yayılır.meme kanseri, meme kanseri biyopsisi, biyopsi ve meme kanseri

Nasıl uygulanır?

Biyopsi öncesi meme lokal anestezi ile uyuşturulur ve çeşitli iğneler kullanılarak şüpheli bölgeden yeterli miktarda doku alınır. Biyopsi meme kanserini ortaya çıkarırsa, hastanın tekrar ameliyat edilmesi gerekir. Ancak şüpheli görüntüleme sonuçları olan kadınlarda kansere yakalanma riski ortalama yüzde 10-40 civarındadır. Diğer bir deyişle, hastaların çoğunda kanser yoktur. Delinme biyopsisi, hastalığın iyi huylu olduğunu gösterirse, hasta birçok gereksiz işlemden kurtulur. Örneğin; Hasta gereksiz anestezi almaz, ameliyat gerektirmez ve hastanede kalmaz.

İğne biyopsisi ultrason, mamografi (stereotaksik yöntem) veya MRI rehberliğinde yapılabilir. Ultrasonografi hem hasta hem de doktor için en uygun yöntem olması, radyasyon içermemesi ve iğnenin ekranda sürekli izlenebilmesi nedeniyle tercih edilmektedir. Yalnızca mamografide bulunan sonuçların biyopsileri stereotaksik mamografi kılavuzluğunda gerçekleştirilirken, yalnızca MRI’da bulunan sonuçların biyopsileri MRI kılavuzluğunda gerçekleştirilir. Dünyada ilk kez tüm meme hastalıklarının teşhisi iğne biyopsisi ile yapılıyor. Delinme biyopsisi sırasında hastaya lokal anestezi verilir. Hasta biyopsiden sonra aynı gün evine dönebilir.

İnce iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) hangi durumlarda kullanılır?

Bu yöntem, ABD liderliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Meme kisti çıkarılması ve aksiller lenf nodu biyopsisi için tercih edilir. Ayrıca memedeki çok küçük veya derin lezyonlardan biyopsi alabilir. İnce iğne biyopsisi için biyopsi alanına iğne ile lokal anestezi yapılır ve ardından şüpheli bölgeye ince bir iğne batırılır. Daha sonra iğnenin ucuna bir enjektör takılır ve buradan bir miktar sıvı çekilir. Bu sıvı bir patolog tarafından cam üzerine dökülür ve şüpheli hücreler açısından mikroskop altında incelenir. Genellikle patolog, işlem sırasında biyopsi odasında bulunur ve yeterli hücre toplanıp toplanmadığını kontrol eder. Teşhis için yeterli materyal yoksa, prosedür birkaç kez tekrarlanabilir.

Faydaları:

– Bu yöntemde iğne çok ince olduğu için deride kesi yapılmasına gerek yoktur.

– İstenirse birkaç saat içinde sonuç alınabilir.

– Bu işlem için basit iğneler ve bir şırınga yeterli olduğu için bu en ucuz biyopsi yöntemidir.

– Bu yöntemle ağrı, kanama ve morarma gibi yan etkiler hemen hemen yoktur.

Dezavantajları:

– Diğer biyopsilere göre doğruluğunun daha düşük (yüzde 70-85) olduğu söylenebilir.

– Biyopsi bir patolog ile yapılmazsa, sonuç çoğu zaman yetersiz olabilir. Bu biyopsi yönteminin değerlendirilmesi özel uzmanlık gerektirir ve bu alanda gerçekten deneyime sahip patolog sayısı çok azdır.

Tru-cut biyopsi (kesici iğne ile biyopsi): Bu işlem daha kalın (3-4 mm) iğneler ve biyopsi tabancası kullanılarak yapılır. Uygulama için öncelikle kütlenin kenarına iğne yerleştirilir; tabancanın düğmesine bastığınızda iğne kütleye giriyor, küçük bir parça koparıyor ve geri geliyor. İğne memeden çıkarılır, içindeki doku parçası solüsyona yerleştirilir ve iğne tekrar memeye yerleştirilir. Bu nedenle kitlenin farklı bölgelerinden birkaç doku örneği alınması gerekir. Bu parçalar solüsyon halinde patoloji laboratuvarına gönderilir ve birkaç gün sonra teşhis konur.

Faydaları:

“Bu yöntemle deneyimli ellerde, belirli bir teşhise uygun ve son derece güvenilir (yüzde 85-95 doğruluk) doku örnekleri elde edebilirsiniz.

– Tru-cut biyopsi, meme neoplazmalarının teşhisinde tercih edilen biyopsi yöntemidir. Bu teknikte kullanılan iğne, ince iğne biyopsisinden daha kalın olduğu için birkaç milimetre cilt kesisi gerekebilir. Bu kesi birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşir.

– Bazen işlemden sonra hafif ve geçici bir ağrı olabilir, hafif bir morluk olabilir ama yine de genel olarak ağrısız ve kolay tolere edilen bir işlem olduğunu söyleyebiliriz.

Dezavantajları:

– Sadece ultrasonda görülebilen neoplazmaları teşhis etmek için kullanılabilir.

– Özellikle küçük kitlelerde iğneyi tam olarak doğru yere yerleştirmek ve doğru bölgeden parça almak tecrübe ister.

– Kullanılan iğne, ince iğnelere göre biraz daha pahalıdır.

Vakum biyopsisi: Vakum biyopsisi en gelişmiş iğne biyopsi yöntemidir. Bu teknik genellikle sadece mamografide görülebilen şüpheli meme kanseri bulgularını teşhis etmek için kullanılır. Vakum biyopsi, mikrokalsifikasyonların yanı sıra sadece mamografi ve sadece MRG ile görülebilen tüm şüpheli sonuçlar için tercih edilen biyopsi yöntemi olarak öne çıkıyor. Bu yöntem, iyi huylu neoplazmları ameliyat olmadan tamamen çıkarmanıza izin verir.

Nasıl uygulanır?

Vakum biyopsisi, memenin sarkması için ortasında bir delik bulunan, stereotaksik biyopsi masası adı verilen özel olarak tasarlanmış bir masada gerçekleştirilir. Bu masaya bir röntgen tüpü yerleştirilir ve şüpheli bölgenin görüntüleri mamografiye benzer bir açıyla alınır. Bu filmler sayesinde şüpheli bölgenin üç boyutlu koordinatları belirlenir. Hasta hareket etmeden yüz üstü yatar. Biyopsi masanın altında bir radyolog tarafından yapılır; Biyopsi bölgesi lokal olarak uyuşturulduğu için hasta işlemi görmez ve ağrı hissetmez. İşlem sonrası hasta yarım saat bekletilir ve bu sırada işlem yapılan alana dışarıda buz uygulanır. Biyopsi sonrası hastanın bir gün istirahat etmesi önerilir.

Faydaları:

Vakum biyopsisi, sabit bir vakum cihazı ve tek kullanımlık kalın steril biyopsi iğneleri kullanır. Bu ok, bilgisayar tarafından hesaplanan koordinatlara göre konumlandırılmıştır. İşlem sırasında şüpheli bölge sürekli boşaltılarak iğneye kadar çekilirken oradan çok sayıda ardışık doku örneği alınır. Bu yöntemle diğer yöntemlere göre yaklaşık yarım dakika içinde çok daha fazla doku örneği alınabilir. Sonuç olarak, doğru tanı koyma şansı önemli ölçüde artar (yüzde 97-99).

– Oluşabilecek herhangi bir kanama elektrikli süpürge ile temizlenebilir.

– Hasta tarafından kolayca tolere edilir.

– Komplikasyon oranı çok düşük.

Dezavantajları:

– Vakum biyopsi, ülkemizde sınırlı sayıda merkezde kullanılan nispeten yeni bir yöntemdir.

– Diğer biyopsi yöntemlerine göre daha pahalı muayene.

Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Vakum biyopsisinin amacı sadece teşhis amaçlı olsa da, bazen şüpheli bir alanın tamamını çıkarmak mümkündür. Ancak biyopsi sonucunda meme kanseri bulunursa, hastanın yine de ameliyata ihtiyacı olabilir ve bölgenin daha kapsamlı bir şekilde temizlenmesi gerekebilir. Çünkü filmde gösterilemeyen küçük kanser lezyonları bırakabilirsiniz. Biyopsi, şüpheli alanın tamamen çıkarıldığını ortaya çıkarırsa, ameliyat sırasında işlemin yerini belirlemek için küçük bir metal klips yerleştirilir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*