Metaverse Nedir?

metaverse ne demek, metaverse ne işe yarar, metaverse neler sağlar

İnternetin giderek günümüze etki ettiği son 20 yılda belki de bunlar hiçbir şey. Arkadaş gruplarınızla tuttuğunuz takımın futbol maçını yerinde izlediğiniz fakat bunu evinizden herhangi bir şekilde adım atmadan yaptığınızı düşünün. İşte biz buna metaverse diyoruz ve bu terimi belki de bundan sonra çok sık duymaya başlayacağız. Zaten birçok büyük firma buna yatırım yapmaya başladı bile. Öyle ki Facebook kurucusu olan Mark Zuckerberg yaptığı açıklamada yakın bir zaman içinde Facebook’un sosyal medya şirketi olarak değil metaverse şirketi olarak tanımlanacağını açıkladı. Yine birçok farklı teknoloji alanında uzman kişinin metaverse’in gelişiminin akıllı telefonlardan özellikle Apple’dan çok daha büyük olacağını da iddia ediyor. Epic Games, Microsoft, NVIDIA bu konuda çalışmalarını gerçekleştiriyor.metaverse ne demek, metaverse ne işe yarar, metaverse neler sağlar

Metaverse’i tanımlamak gerekirse günümüzde interneti iki boyutlu olarak kullanıyoruz. Yani bilgi almak gerekiyorsa bilgi alıyor bir şeyler izleyip, dinlememiz gerekirken de dinliyoruz. İşte bunların içinde olduğunuzu düşünün yani artık metaverse projesiyle birlikte internet dünyasının içinde olmak için çok uzun bir süre kalmadı. Sanal gerçeklikle internetin muhteşem birleşimi olarak düşünebilirsiniz. Second Life, Fortnite, Minecraft ve Roblox tarzı oyunlar aslında bunun bir örneği fakat bu oyunlar çok kısıtlı bir dünyadan ibaret. Metaverse bunların çok daha genişi olacak herkesin kendisine özel bir avatarı bulunacak ve bu avatarı geliştirmek mümkün olacak. Gezi yerleri, aktiviteler ve akla gelebilecek daha birçok şey buralarda bulunacak.

Kısaca metaverse ile herkesin bir sanal kimliğinin olacağı bir proje düşünülüyor. Bunun için de geçerli para biriminin kripto para olması bekleniyor. Yani metaverse projesiyle birlikte kripto paraların da değerine değer katacağı tahmin edilmekte. Bunun yanı sıra Facebook’un adının dahi 15 sene sonra değişip Meta olması bekleniyor. Tabii ki bu proje çok yakın bir zamanda hayata girmeyecek belki de bir 10 yıl daha beklemek lazım. Projeyi gerçekleştiren kişiler hem yasal sorunlar varsa bu sorunların önüne geçmeyi planlayacak ve aynı zamanda yine projenin henüz emekleme aşamasında olduğu teknikler üzerinde iyice düşünülmesi gerektiğini de söylemek mümkün.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*