Mevsim Alerjisi Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

mevsim alerjisi, mevsim alerjisi tedavisi

Mevsim alerjisi olarak ta bilinen bahar alerjisi isminden de belli olduğu üzere daha çok bahar aylarında görülen alerjilerdir. Mevsim alerjisinin daha çok bahar ayında görülmesinin sebebi, bahar ayında doğaya saçılan polenlerdir. Birçok bitki ve ağaç, meyve verebilmek ve yeni bitki ve ağaç oluşmasını sağlamak için polenlerini doğaya salmaktadırlar. Doğaya salınan bu polenler kimi insanlar için alerji yapıcı etki göstermektedir. Şimdi sebeplerini inceleyelim.mevsim alerjisi, mevsim alerjisi tedavisi

Mevsimsel Alerji Nasıl Teşhis Edilir?

Mevsimsel alerjiler elbette hastanın doktora anlattıkları ile kolayca tespit edilebilir. Hastanın daha çok bahar mevsiminde alerjilerden şikâyet ediyor olması bahar alerjisinin büyük bir belirtisidir. Ancak yine de bahar alerjisi olup olmadığı tam belirlenemiyorsa, birkaç kan ve deri testi yapılarak hastanın mevsim alerjisinden mustarip olduğu anlaşılabileceği gibi hangi tür mevsim alerjisi olduğu da tespit edilebilir.

Genellikle genetik yatkınlığı olan kişilerde alerji daha sık görülür.

Mevsim Alerjisinin Belirtileri Nasıldır?

Bu tür alerjiler astım ve bronşitle birlikte görülebilir. Astım hastalarında hırıltılı nefes, nefes darlığı ve öksürük gibi belirtiler görülebilir. Bunun yanı sıra deri üzerinde alerjiye bağlı bazı belirtiler de oluşabilir.

Mevsim Alerjisi Nasıl Tedavi Edilir?

Mevsim alerjisi doktor tarafından tespit edildikten sonra artık tedavisi çok kolaydır. Tedavide ilk yapılacak olan şey; hasta hangi ortamlarda alerjisi artıyorsa hastayı o ortamlardan uzak tutmaktır. Örnek vermek gerekirse mevsim alerjisi olan bir hastada, çiçek polenlerinden dolayı alerjik reaksiyonlar görülüyorsa, çiçeklerin bol olduğu ortamlardan uzak durması ve mümkünse evinde polen filtresi olan bir klima kullanması tavsiye edilir.

Yine benzer şekilde tozlu ortamlarda durduğunda alerjik reaksiyonları artan bir hastaya bu ortamlardan uzak durması söylenir. Bu tedavinin ilk adımıdır.

Elbette bu tür ortamlardan uzak kalmak her zaman mümkün olmamaktadır. Bu yüzden doktorun tavsiye edeceği, alerji ilaçları kullanılmaya başlanır.

Alerji Aşıları ile Tedavi Nasıl Olur?

Aşı ile tedavi süreci uzun bir sürede gerçekleştirilir. Hastanın hangi alerjenlere karşı hassaslığı varsa, o alerjen madde çok küçük dozlarda hastaya aşı şeklinde verilir. 3 ila 5 yıllık bir süre içerisinde bu dozlar sürekli arttırılarak tedaviye devam edilir.

Bahar Alerjisine Karşı Ne Tür Önlemler Alınabilir?

Şimdi de bahar alerjisinin oluşmasını önlemek veya etkisini azaltmak için ev ortamında ne tür önlemler alınabileceğine bir bakalım.

  • Ev tozuna karşı, ev içerisinde toz tutmaya müsait eşyalar kaldırılmalıdır. Buna en iyi örnek te halılardır. Halılar kaldırılmalı, kaldırılması mümkün değilse de alerjisi olmayan birisi tarafından sürekli temizlenmelidir.
  • Alerjiye karşı özel olarak üretilen yastık kılıfları kullanılabilir.
  • Yukarıda söylediğimiz gibi, herhangi bir ortamda alerjik reaksiyonlar gösteren bir kişinin mümkün mertebe bu ortamlardan uzak durması sağlanmalıdır.
  • İnsan saçına polenler yapışabilir ve bunlar ev ortamında dahi kişiyi rahatsız edebilir. Bu yüzden mümkünse dışarıdan eve gelindiğinde duş alınmalıdır. Ayrıca yine dışardan gelindiğinde mümkünse bütün elbiseler de yıkanmalıdır.
  • Mümkünse arabayla seyahat ederken camlar açılmamalıdır.
  • Yağmurun yağdığı vakitlerde havadaki polen sayısı azaldığından alerjisi olan kişiler rahat etmektedirler. Ancak rüzgârlı ve sıcak vakitlerde polenler daha fazlalaşır. Bu yüzden bu tür havalarda dışarıya çıkılmamalı, çıkılması gerekiyorsa, mümkünse maske kullanılmalıdır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*