Migren Hakkında Bilinmesi Gerekenler

migren tedavisi, migren tedavisi yapımı, migren tedavisi nasıl yapılır

Toplumumuzda başı ağrımayan insan sayısı oldukça azdır ve özellikle toplumun %2 lik bir kısmını oluşturuyor. Birçok kişinin hayatının belli dönemlerinde baş ağrısı illaki çekmektedir. Ancak bunun sebebinin beyinde tümör ya da felç gibi vakaların olması ise çok nadir bir durumdur. Migren rahatsızlığı ise hayatı tehdit eden tehlikeli bir hastalık olmamaktadır. Genelde belirli ataklar halinde ortaya çıkmakta ve kafanın bir tarafına yerleşerek zonklayıcı bir baş ağrısı şeklinde belirtileri bulunuyor. Ataklar çoğunlukla 4 ya da 72 saat arasında değişkenlik gösterebilir. Bu ataklar sırasında ise baş ağrısından ziyade bulantı, normal ışık, kusma veya sesten rahatsız olma gibi şikâyetleri de gözlemlenebilir. Migren günümüzde nörolojik bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Beyinde bulunan bazı kimyasal maddelerin azaldığı ya da etki göstermediği durumlarda ortaya çıktığı düşünülüyor. Kişiler genellikle karanlık ve sesten uzak bir odada uyumak istemektedirler. Günlük yaşamı oldukça engelleyen bir durum fakat tedavisi bulunmaktadır.migren tedavisi, migren tedavisi yapımı, migren tedavisi nasıl yapılır

Migren Kimlerde Görülüyor?

Migrenin genellikle kadınlarda görülme sıklığı erkeklerinin görme ihtimalinin tam üç katıdır. Farkın sebebi ise kadındaki hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Hastaların pek çoğunda ataklar 40 yaşından önce ortaya çıkmaktadır. Bu da genellikle ergenlik çağına denk gelmektedir. 50 yaşının üstünde birinde migren başlama ihtimali oldukça zayıftır. Migren kadınlarda çoğunlukla orta yaşlarda ortaya çıkıyor. Rahatsızlığın gerçekleşmesinin sebebi tam olarak bilinmiyor ancak beyin kan damarları ile beynin sinir iletimindeki kimyasal madde değişiklikleri sonucunda ortaya çıkabileceği düşünülüyor. Kadınların yaşadığı hormon değişikliği ise kimi zaman migren ağrısına yol açabiliyor.

Migrenin Belirtileri

Genetik aileden gelen faktörler konusunda çalışmalar sürmeye devam ediyor. Annesi veya babası migren hastası olan kişilerin migren hastası olma ihtimali ise %40 olmaktadır. Ebeveynlerin ikisi de migren hastası olan biri ise %75 oranında migren hastası olma ihtimali çok yüksektir. Migrenin belirtileri ise yorgunluk, ışıktan veya sesten rahatsız olma, huzursuzluk,  mide bulantısı, kaslarda ağrı, kabızlık, susuzluk, ishal, idrara sık çıkma, yeterince yemek yenilmemesi durumunda bu rahatsızlık meydana gelmektedir. Tedavisi mümkün bir rahatsızlık olduğu unutulmamalıdır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*