Migren ve Tedavisi

Migren ve tedavisi

Migren yalnızca insan sağlığını olumsuz etkileyen bir faktör olmasa gerek migren diğer insanları da olumsuz etkileyen bir hastalıktır eğer migreniniz var ise ! arkadaşlarınıza bir takım tepkilerde bulunabilir onları kırabilirsiniz olumsuzluklara sıkıntılara yol açar.

Migren baş ağrısının şiddetli olduğu bir hastalıktır bu hastalık tıp dilinde
aura olarak adlandırılmaktadır.

Belirtileri uzmanlar tarafından açıklanmıştır.Bazı belirtilerini birlikte gözden geçirmeliyiz ;

Bulantı veya kusma ve
ışığa karşı aşırı hassaslık ( fotofobi )
sese karşı aşırı hassaslık ( fonofobi )
kokuya karşı aşırı hassaslık ( ozmofobi )
Migrenli kişi boyun ve omuzlarda sertleşme,el ve ayaklarda karıncalanma,yoğunlaşma güçlüğü,konuşma güçlüğü ve nadir olarak da paralizi ( felç durumu ) veya şuur kaybı ile karşılaşabilir.

Migren Tedavisi

Migreni tamamen yok etmek mümkün olmasa bile şikâyetlerinizi en azamiye indirebilirsiniz.İlaç tedavisi dışında ims, akupunktur,biofeedback,rf diatermi ve fizik tedavi yöntemleri ile migren şikâyetleri büyük ölçüde azaltılabilmektedir.

Migren krizi ; çok şiddetli bir baş ağrısı oluşmaktadır tabir-i caizse kafanızı duvarlara vurmak istersiniz.O derece etkili bir baş ağrısı oluşturur migren.Genel olarak migren hastaları işlerinde günlük yaşantılarında bir hayli zorluk çekerler.

Duygusal olarak yoğunlaşır.Aşırı üzüntü ya da sevinç durumlarında migren tetikleyebilir.Seyahatlerinizi engelleyebilir ya da tamamı ile bitirir.En büyük düşmanı sigaradır.Sigara içiyorsanız migreniniz var ise mutlaka bırakmalısınız.

İklimin değişmesi yani soğuk bir havadan sıcak bir ortama girişiniz,sıcak bir havadan soğuk bir ortama girişiniz,parlak aşırı yoğun ışıklar,rahatsızlık veren kokular ( dışkı,sidik,çok yoğun parfüm vb ) migreni tetikleyen başlıca faktörlerdendir.

Cinsel yönden uyarıldığınız dâhilinde bile migren geliyorum diyebilir.Migren çağımızın en büyük tedavisi mümkün ama kalıcı tedavisi olmayan hastalığı diyebiliriz.%de olarak baz alırsak eğer erişkinlerin %15 20 oranında migren riski taşımaktadır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*