Ortodonti Nedir?

ortodonti tedavisi nasıl yapılır, ortodonti nedir, ortodontinin ilgi alanı

Ortodonti dişlerdeki uyumsuzluğu ve yüzdeki bazı açık alanların düzeltilmesine yardım eden bir bilim dalıdır. Uzmanlık gerektiren bu dal fakültede diş hekimliği okuyarak elde edilmekte ve 4 yıl ayrıca doktora okumak isteyen bir hekimlik dalıdır. Ortodontist ünvanı alarak teşhis ve tedavilerine başlanılmaktadır. Dişlerde oluşan bozuklukların giderilmesi için gereken tedavi ve yöntemlerin uygulanmasına yardımcı olmaktadırlar. Dişlerdeki çapraşık çıkıntılar, açıklıklar ve ısırma sırasında açık kalan dişlerin üst üste basması için gereken tedavinin yapılmasını sağlamaktadır. Açık olan dişlerin kapanabilmesi için diş teli kullanarak tedavi yapılmaktadır. Ortodonti tüm bu tedavileri içerisinde toplamaktadır. Uzmanlaşmış hekimler tarafından uygulanan bu tedavi yöntemlerinde başarı sağlanmıştır. Ortodonti kendi alanında başarılara imza atmış bilim dalı olarak geçmektedir. İnsanların dişlerindeki ve çenelerindeki problemlerin giderilebilmesi için büyük çaba harcamaktadırlar. Göstermiş olduklrı çabaların meyvesini alan ortodontistler hastalarını mutlu görmekten gurur duymaktadırlar.ortodonti tedavisi nasıl yapılır, ortodonti nedir, ortodontinin ilgi alanı

Yüz ve çene yapısının uygunluğuna göre uygulanacak tedavi yöntemlerini hastalarına tavsiye edebilmektedir. Dişlerdeki tel uygulamaları metal ve porselen olarak takarak uygun tedavi yöntemlerini sağlamaktadır. Ortodonti uzmanları olan ortodontisler diş hekimleri ile beraber çalışmalarda yapmaktadır. Genel anlamda ortodonti erişkin ve küçük yaşlardaki çocukların çene gelişimlerine yardımcı olabilecek tedavileri uygulamaktadır. Erişkinlerde ise dişlerde var olan çapraşık ve bozuk dişlerin tedavisine yardımcı olmaktadır. En güzel gülüşler düzgün dişler ile oluşmakta ve buna yardımcı olanlar ise ortodonti uzmanlarıdır. Dişlerinin şekilsiz olmasından yakınan bazı kimseler gülmeyi ve konuşmayı unutmaktadır. Bu yüzden ortodonti ve ortodontistler insanlara uygun tedavi yaparak yeniden gülebilmeleri ve konuşmalarını sağlamaktadır. Tedavi yöntemlerinde kullanılan diş telleri seramik ve metal olmakla birlikte çocuklar için renkli tellerde kullanılmaktadır. Küçük çocukların hoşuna gidecek renklerde kullanılan diş telleri çocukların huzursuz olmalarınıda engellemektedir. Diş tellerinin renkleri metal ve seramik tellere göre çocuklarda rahat uyum sağlayabilmektedir. Kendi dalında uzmanlaşmış olan ortodontistler yüz ve dişlerdeki şekilsizlikleri giderebilmektedir. Çenede ve dişlerde oluşan bozuklukların düzeltilmesinde yeni yöntemler  kullanarak hastaların sağlıklı olmalarını hedef almaktadırlar.

İnsan sağlığı herşeyden önemli olmaktadır. Ağız ve çene yapısının düzgün olması yüzde estetik gülümsemeler yaratmaktadır. Sağlık için uzman hekimleri tercih etmek gerekmektedir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*