Özel Direksiyon Dersi B1

özel direksiyon dersi, özel direksiyon eğitimi

1 Ocak 2016 yılında ehliyet sistemi tamamen değişti. Eskiden 8 çeşit ehliyet var iken şimdi 18’e yükseldi. Yeni ehliyet alacaklar için sınavlarda bir hayli zor. Çünkü yetkililer artık trafikte yaşanan olumsuzluklar için büyük bir çaba sarf ederek kazaları en aza indirmeye çalışıyor. B sınıfı ehliyeti almak isteyenler minibüs ve benzeri araçları kullanamayacak. Fakat bunu için eskiden deneyim şart olmaz iken simdi deneyim şartı konuldu. B1 ehliyeti kullanacak olanlar araçlarının motor gücü 15 kv geçmeyen ve 400kg fazla olmayan dört tekerlekli motorları kullanabilecekler.özel direksiyon dersi, özel direksiyon eğitimi

B1 ehliyeti için kurslar

Bu ehliyeti almak için düzenlenen özel direksiyon dersi b1 düzenlenmektedir. B1 ehliyeti b sınıfı ile karıştırılmamalı. Bu ehliyeti alacak olanlar dört tekerlekli elektrik ile çalışan ve 550 kilo sınırı olan araçları kullanabilecekler. Yaş sınırı olarak 16 belirlenen bu durum yasalar tarafında uygun görülenlere ehliyet verilecektir.

B1 ile B sınıfı arasındaki farklar

B sınıfı ehliyet kullanıcıları kamyonet ve benzeri araç kullanımı yapabilirken b1 kullanıcıları dört tekerlekli 550 kilodan az elektrikli araçlar kullanabilecekler. Bu kuralın konması ile eskiden b1 ehliyeti olanlar minibüs kullanım yapabiliyordu. Şimdi ise sadece bu ve benzeri araçları kullanması tamamen yasaklandı. Bu ehliyeti almak için sınava girmeden önce özel direksiyon dersi b1 görmeleri ve tam eğitim almış olmaları oldukça önemli. Yapılacak olan sınavlarda çok sıkı tutularak trafik kazalarını en aza indirmeyi planlıyorlar. Amaçları doğrultusunda eğitimi almamış veya sınavda hatalı olanlara ikinci bir şans verilmeden elemeler yapılacak ve ikinci bir sınava giriş hakkı verilecektir. özel eğitimsiz kişiler direk elenerek sınavdan kalacaklardır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*