Periodontitis nedir?

diş eti çekilmesi, diş eti çekilmesi nedenleri, diş eti çekilmesi sebepleri

Diş eti çekilmesi veya diş eti hastalığı olarak da adlandırılan periodontitis, dişlerin etrafındaki yumuşak dokulara zarar veren ve tedavi edilmediği takdirde kişinin dişlerini destekleyen kemiği tahrip edebilen ciddi bir diş eti enfeksiyonudur. Sarkık diş etleri (periodontitis) dişlerin gevşemesine veya diş kaybına neden olabilir.

Düşen diş etleri (periodontitis) yaygın ve önlenebilir bir durumdur. Bu genellikle kötü ağız hijyeni ve bakımından kaynaklanır. Dişlerinizi günde en az iki kez fırçalamak, her gün diş ipi kullanmak ve düzenli diş muayeneleri diş eti çekilmesi (periodontitis) olasılığını azaltır ve başarılı tedavi şansını büyük ölçüde artırabilir.diş eti çekilmesi, diş eti çekilmesi nedenleri, diş eti çekilmesi sebepleri

Diş eti çekilmesine (periodontitis) neden olan nedir?

Çoğu durumda dişeti çekilmesi (periodontitis), bakterilere dayalı yapışkan bir film olan plak oluşumuyla başlar. Tedavi edilmezse bu plak periodontite nasıl ilerleyebilir?

Yiyeceklerdeki nişasta ve şekerler, genellikle bir kişinin ağzında bulunan bakterilerle etkileşime girdiğinde dişlerde plak oluşur. Dişlerinizi günde iki kez fırçalamak ve günde bir kez diş ipi kullanmak plağı çıkarabilir, ancak bu plak hızla birikir.

Dişlerin üzerinde kalan plak dişeti çizgisinin altında sertleşerek tartara yani tartara dönüşebilir. Diş taşı, plaktan daha zordur ve bakteri ile doludur. Dişlerinizde ne kadar uzun plak ve tartar kalırsa, o kadar fazla hasara neden olabilir. Dişlerinizi fırçalayarak ve diş ipi kullanarak tartarı temizlemek imkansızdır. Çıkarmak için profesyonel diş temizliği gereklidir.

Plak, diş eti hastalıklarının en hafif şekli olan diş eti iltihabına neden olabilir. Diş eti iltihabı, dişin tabanı etrafındaki diş eti dokusunun tahriş olması ve iltihaplanmasıdır. Diş eti iltihabı evde profesyonel tedavi ve iyi ağız bakımı ile tedavi edilebilir.

Kalıcı diş eti iltihabı periodontite neden olabilir. Bu, diş etleri ve dişler arasında plak, diş taşı ve bakteri ile dolu ceplerin oluşmasına neden olur. Zamanla bu cepler derinleşir ve daha fazla bakteri ile dolar. Tedavi edilmezse bu derinleşen enfeksiyonlar hem doku hem de kemik kaybına neden olur ve sonuçta bir veya daha fazla diş kaybına yol açabilir. Kalıcı kronik iltihaplanma, bir kişinin bağışıklık sistemini zorlayabilir.

Diş eti iltihabı, ağız kuruluğu veya dişeti değişikliklerine neden olan ilaçlar, C vitamini eksikliği dahil yetersiz beslenme, diyabet, romatoid artrit ve Crohn hastalığı gibi bazı hastalıklar, gebelik veya menopoz ile ilişkili olanlar gibi hormonal değişiklikler, genetik, kötü sağlık alışkanlıkları ağız boşluğu, lösemi HIV / AIDS ve kanser tedavisi, obezite, sigara veya çiğneme tütün veya uyuşturucu kullanımı gibi immünosupresyona neden olan koşullar diş eti çekilmesi (periodontitis) riskini artırabilir.

Diş eti çekilmesi (periodontitis) ile hangi komplikasyonlar ortaya çıkabilir?

Dişlerde ve çenede kemik kaybı, diş eti çekilmesinin (periodontitis) önde gelen komplikasyonudur. Ayrıca diş eti çekilmesine (periodontitis) neden olan bakteriler, diş eti dokusundan kan dolaşımına girebilir ve vücudun diğer kısımlarını etkileyebilir.

Diş eti çekilmesinin (periodontitis) solunum koşulları, romatoid artrit, koroner kalp hastalığı ve diyabette kan şekeri kontrol sorunları ile ilişkili olduğu gözlemlenmiştir.

Periodontitis nasıl önlenir?

Periodontiti önlemenin en etkili yolu, erken yaşta başlayan ve hayatınız boyunca korunan dişlerinizi fırçalamaktır.

İyi ağız ve ağız hijyeni, dişlerinizi günde en az iki kez yani sabah ve yatmadan önce fırçalamak ve günde en az bir kez diş ipi kullanmak demektir. Fırçalamadan önce kullanılan diş ipi, dişler arasındaki yiyecek parçacıklarının ve bakterilerin daha iyi temizlenmesine yardımcı olur. Bu, diş çevresinde periodontal hastalığa neden olan bazı bakteriler için uygun bir ortamın gelişmesini engeller.

Diş hekimi veya diş sağlığı uzmanına temizlik için düzenli ziyaretler, genellikle her 6 ila 12 ayda bir, ağız kuruluğu, belirli ilaçlar veya sigara gibi diş eti çekilmesi (periodontitis) gelişme olasılığını artıran risk faktörleri olan kişiler için özellikle yararlı olacaktır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*