Pireler ne ile beslenir?

pire beslenmesi, pireler nasıl besleniyor, pire beslenmesi ve yaşam alanı

Sadece evcil hayvanlar için değil insanlar için de son derece büyük bir tehdit olan pireler 1.600’den fazla türe sahip olan eklembacaklılardır. Bu pire türleri arasında kedi ve köpek gibi evcil hayvanların üzerinde yaşayanlar olduğu gibi; kuşlar, kümes hayvanları ve “insanlar” üzerinde parazit bir yaşam sürebilen türler de bulunmaktadır. Çoğu insan bu eklembacaklıların da diğer böcek türleri gibi beslendiğini düşünse de, aslında pire türleri üzerinde yaşadıkları canlıların “kanlarıyla beslenir”. Deri üzerine tutan ve gerektiğinde “çok hızlı bir biçimde” hareket eden bu canlılar, ısırmak suretiyle deride yaralar açar ve bu yaralardan çıkan kanla beslenir. Kanın içinde besinler parçalanmış bir şekilde olduğundan bu hazır besinle hızlı bir şekilde gelişen pire türleri, kısa bir süre sonra da sorunun daha da büyümesine neden olacak çoğalma faaliyetlerine başlar.pire beslenmesi, pireler nasıl besleniyor, pire beslenmesi ve yaşam alanı

“Ölümcül” olarak sınıflandırılan hastalıkların doğrudan kan yoluyla insanlara bulaşmasına neden oldukları için muhakkak önlem alınması gerekir. Bugüne kadar yapılan tüm araştırmalar bu 1-3 milimetre arasında boyutlara sahip olan canlılarla mücadele etmenin tek ve en etkili yolunun ilaçlama olduğunu göstermiştir. Elle yakalanması imkansız denebilecek kadar zor olan bu canlılar, yassı bedenleriyle deri yüzeyinin kıllı olup olmamasına aldırış etmeksizin hızlı hareket edebilmektedir. Yassı bedenleri kıllar arasında takılmadan hareket etmelerine neden olmaktadır. Deriyi ısırdıklarına özel bir kimyasal salgılayarak bölgedeki acı hissinin ortadan kalmasını sağlarlar. Bu nedenle ilk ısırdıkları anda canlı tarafından fark edilmezler ancak kısa süre sonra bu kimyasal salgı cildin tahriş olmasına ve kaşıntı hissinin başlamasına neden olur. Bazen alerjik reaksiyonlara neden olan pire salyası, bazen de şiddetli kaşıntıya neden olduğu için kişinin sürekli kaşıması sonucu kendi cilde zarar vermesine neden olabilir.

Pire türlerinin insanlar için bu denli tehlikeli olması, kanla doğrudan temas etmelerinden kaynaklanmaktadır. Binlerce farklı türde bakteri, mantar ve en önemlisi de virüs taşıyabilen bu böcekler, ısırdıkları yerden bu mikroorganizmaların kana karışmasına neden olmaktadır. Kan yoluyla bedene giren zararlı mikroorganizmalarsa, tehlikeli hastalıkların ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*