Polikistik over sendromu nedir?

polikistik over sendromu, polikistik over sendromu ne demek, polikistik over sendromu belirtisi

Polikistik over sendromu kadınlarda en sık görülen hormonal bozukluklardan biridir. Polikistik over hastalığı, adet görememe veya uzun süre adet görmeme gibi rahatsızlıklar ile kendini gösterir. Polikistik over sendromunda, androjen adı verilen kandaki hormonların artışına bağlı olarak akne, yağlı cilt, saç dökülmesi ve saç uzaması gibi belirtiler görülür.

Hormonal dengesizliklerin neden olduğu polikistik over sendromu, yumurtalıklar çok fazla androjen salgıladığında ortaya çıkar. Bu durum kadınlarda kısırlık, saç büyümesi ve sivilce gibi sonuçlara yol açabilir.

FSH/LH hormon testi normal okuma yapan kadınlarda 3 civarında gözlenirken, bu sendromlu kadınlarda daha iyi sonuç verir.polikistik over sendromu, polikistik over sendromu ne demek, polikistik over sendromu belirtisi

Belirtiler

Polikistik over sendromu, bozulmuş yumurtlama ve kandaki artan androjen seviyeleri ile kendini gösterir. Özellikle yumurtlama bozukluklarının bir sonucu olarak uzun aralıklarla veya hiç adet görmeme şeklinde de kendini gösterebilir.

Kandaki androjen artışını gösteren durumlar arasında bu, erkek tipi saç büyümesi, saç dökülmesi ve akne şeklinde kendini gösterebilir. Ayrıca insülin (şeker) metabolizmasını da bozduğu için özellikle karın bölgesinde kilo artışı görülür. Polikistik over sendromunun belirtileri şu şekildedir:

İnsülin direnci

kilo almak

Saç kaybı

Tüylenme

Akne

Yüzdeki yağ

Enflamasyon

Düzensiz adet görme

cildin koyulaşması

Baş ağrısı

kısırlık

Depresyon

Teşhis yöntemleri

Polikistik over sendromundan şüpheleniliyorsa öncelikle hastanın öyküsü alınır ve klinik değerlendirme yapılır. Polikistik over sendromu en sık görülen endokrin hastalıklardan biridir. Yaklaşık 10 kadından 1’inde görülür. Polikistik over sendromu ergenlik ve ergenlik döneminde genç kızlarda da görülebilen bir durumdur.

Polikistik over sendromu özellikle adet şikayetleri, sivilce ve yağlı cilt şikayetleri olan kilolu genç bir kadında araştırılmalıdır. Bu daha çok aşırı kilolu ve erkek tipi saç büyümesi olan hastalarda görülür.

Adet düzensizliği olan her genç kızda polikistik over sendromu olmayabilir. Genç kızların ilk adet görmeye başladıkları yıllarda adetleri fizyolojik olarak da düzensiz olabilir.

Üreme fonksiyonlarının düzenlenmesi için önemli olan beyin ve yumurtalıklar arasındaki eksenler ergenlik döneminde tam olarak oturmadığından bazı adet düzensizlikleri normal kabul edilebilir.

Polikistik over sendromunda genellikle hormon testi ve tam kan sayımı reçete edilir. Kandaki androjenik hormon seviyeleri ve FSH ve LH adı verilen hormonların seviyeleri polikistik over sendromunun teşhisinde çok önemlidir. Ayrıca tanı, yumurtalıkların polikistik yapısının ultrason ile belirlenmesidir.

Tedavi yöntemleri

Doktor muayenesinden sonra üreme sisteminde herhangi bir sorun olup olmadığı anlaşılır. Hormonal dengesizliğe bağlı olarak, kan testi doğum kontrol hapları veya adet ilaçları önerebilir. Polikistik over hastalığına bağlı olarak farklı hastalıklar gelişirse doktor farklı bir tedavi yöntemi kullanabilir.

Polikistik over hastalığı uzun süre tedavi edilmezse bu sendroma bağlı çeşitli hastalıklara neden olabilir. Polikistik over sendromlu hastalarda doğrudan sorulan sorulardan biri de yumurtlama bozukluğu nedeniyle gebe kalamamaktır.

Ayrıca hastalarda şeker ve yağ metabolizmasının bozulmasına bağlı olarak tip 2 diyabet, yüksek kolesterol, obezite gibi durumlar gelişebilir. Vücuttaki aşırı androjenler ayrıca saç dökülmesi, erkek tipi saç büyümesi, yağlı cilt ve akne gibi dermatolojik sorunlara da neden olabilir. Bu nedenlerle polikistik over sendromu tedavisinde tüm bu durumlar göz önünde bulundurularak kapsamlı bir tedavi düşünülür.

İlaç tedavisi esas olarak vücuttaki hormonal dengeyi dengelemek ve yağ ve şeker metabolizmasını dengelemek için kullanılır. Bu arada hastanın uygun bir diyet ve fiziksel aktivite ile tedavi sürecini sürdürmesi çok önemlidir.

Yumurtlama fonksiyonu bozulmuş bazı hastalarda bu fonksiyonu geri kazandırmak için laparoskopik (kapalı) yöntemlerle yumurtalık ameliyatı yapılabilir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*