Prostat kanseri ve belirtileri nelerdir?

Prostat kanseri belirtileri , Prostat kanseri tedavisi, Prostat kanseri nasıl tedavi edilir

Prostat kanseri nedir belirtileri nelerdir prostat erkeklerde sık görülen kanser türü olarak bilinmektedir. Prostat bezi erkeklerin üreme organındaki salgıların üretilmesi bakımından çok önemlidir. Prostat tüm erkeklerde ceviz büyüklüğünde bulunmaktadır. Sağlıklı prostat normal yapısını hiç bozmayarak erkekte meninin sağlıklı üretilmesine yardımcı olmaktadır. Sağlıksız prostat kişide bazı şikayetlerin meydana gelmesi ile ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde genellikle 45 yaş üzeri şikayetlerin başlaması yaşlılık hastalığı olarak bilinmektedir. Prostat kanseri ilerleyen yaş sınırlarında fark edilemez ise ölüme sebebiyet verebilmektedir. Prostat erkek hastalığı olarak bilinmekle beraber tedaviye cevap verebilen kanser hastalıklarındandır. Ailesinde prostat kanseri olan kişilerin risk altında oldukları gerçeği unutulmamalıdır. Prostat kanseri aileden kaynaklandığı gibi hayvansal gıdaların tüketilmesi ve çevreninde önemli rolü bulunmaktadır. Spesifik kanserler arasında erkeklerde sık rastlanan bir kanser türü olmaktadır. Prostat kanserine yakalanan kişilerin ilk önce aile öyküsüne bakılmaktadır.Prostat kanseri belirtileri , Prostat kanseri tedavisi, Prostat kanseri nasıl tedavi edilir

Prostat kanseri nedir belirtileri nelerdir. Prostat kanserinde belirli şikayetler bulunmamakla birlikte hastanın sık tuvalete çıkması, meniden kan gelmesi, idrarını yaparken zorlanması, idrarını tutamama, idrarda kan görülmesi ve bel, sırt kemiklerinde başlayan ağrılar üzerine hastanın üroloji uzmanına başvurulması uygun görülmektedir. Bu şikayetlerin başka hastalıklardan kaynaklandığı düşünülerek hastanın tahlil ve tetkikleri istenmektedir. Hastaya parmakla yapılan muayene ve tahliller sonrası prostatta başlayan kanser riski araştırmasında hastadan doku örneği, tahliller ve (PSA ) değeri ölçülerek gereken tedavi için uygulama başlanmaktadır. Hastanın yaşı ve başka hastalığının olup olmaması araştırılarak gereken tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Hastaya gerekli görülen tedaviler arasında cerrahi müdahale, radyoterapi ve ilaç kullanımı arasında uygun olan belirlenmektedir. Hastalığın tanısının konulabilmesi için fiziki muayene, prostatın çevresinden alınan doku örneği, (PSA ) değerinin ölçülmesi ve ultrasonik çekimlerinin gerçekleşmesi ile tanı konulabilmektedir. Ölçümlerde (PSA ) değerinin kanda yüksek çıkması tanı için çok önemlidir. Prostat kanserinde kemiğin dokusuna yayılıp yayılmadığını anlayabilmek için röntgen çekilmesi uygun görülmektedir.

Prostat kanseri nedir belirtileri nelerdir. Prostat kanserinde hastanın ailesinde yaşanan vakanın olması ciddi anlamda risk olduğunu göstermektedir. Bu durumda kişi irsi olabileceğini düşünerek uzman üroloji hekime her yıl düzenli kontrolünü yaptırmalıdır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*