Psikiyatri yardımı neden gerekir?

psikiyatri desteği neden önemli, psikiyatriden yardım alma, ne zaman psikiyatriden yardım alınmalı

İnsan olarak sadece biyolojik bir organizma değiliz aynı zamanda psikolojik bir varlığız. Duygular,düşünceler yaşamımız içerisindeki bu hızlı bir döngüde bazen aksaklıklar yaşayabilir. İşte bu aksaklıklara psikolojik problemler denilir. Mesela sevdiğin bir insanı kaybetme,boşanma,kronik hastalıkla baş etme,aile problemleri gibi durumlarda bu sıkıntılar baş gösterir.psikiyatri desteği neden önemli, psikiyatriden yardım alma, ne zaman psikiyatriden yardım alınmalı

Kimisi yaşadığı can sıkıcı bir olayla birlikte panik atak yaşama gibi sürece girer. İşte bu süreçte bazıları yardıma ihtiyacı olduğunu kabullenir, bazıları ise kendiyle savaşmaya devam eder. Çünkü ona göre sorununu anlatmak mahremini anlatmaktır. Öyle öğretilmiştir ve şu an öyle bir kişiye inanılmaz ihtiyacı olduğu halde bunu ret eder. Oysa karşısındaki uzman danışman mahremiyetine saygısı yanında çözüm analitiği ile soruna hızla ulaşacak ve ortadan kaldırmak için çaba sarf eden bir kişiliktir.

Psikiyatri yardımı iki taraftan oluşur ; yardım eden ve edilen. Yardım edilen taraf sorunu olan ve desteğe ihtiyacı olan hayata tekrar tutunmak isteyen taraftır. Yardım eden ise psikolojik yardım eğitimini almış kişidir. Yardım hep bir amaca dönüktür bu amaç kişinin ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak üzerine kuruludur.

Psikiyatri yardımı ilk görüşmede başlar. Bu sebeple mümkün olduğunuzca açık olmanız,sorununuzu sıkıntınızı saklamadan dile getirmeniz,hayata bakışınızı uzmanınıza aktarabilme şansından geçer. Psikolojik yardım tamamen karşılıklı iletişime bağlı yoğun emek gerektiren bir hizmettir. Psikolojik yardıma ihtiyaç duyulduğunda çok özenli davranılmalı, alanında deneyimli uzmanlar seçilmelidir. Aksi takdirde bu ticarileşmiş sektörde ne sorun hallolur ne de insanın değeri korunur.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*