Psikoterapi nedir?

Psikoterapi nasıl olmalı, Psikoterapi uygulamaları nasıl olmalı, Psikoterapi nasıl uygulanır

Psikoterapi, yani konuşma terapisi olarak basitçe özetlenebilecek bir kavram, aslında bundan çok daha öte ve oldukça faydalı bilimsel bir takım yöntemler serisidir. Psikoterapi nedir diye sorulduğunda birçok insan bunu bir tür psikolog ile sohbet ortamı diye değerlendirse de aslında tamamı bilimsel çerçevede uygulanan bu yöntemler hayatınızdaki birçok ruhsal ya da davranışsal sorunun çözümü için kökten ve kalıcı sonuçlar yaratabilen bir tedavi türüdür denebilir.Psikoterapi nasıl olmalı, Psikoterapi uygulamaları nasıl olmalı, Psikoterapi nasıl uygulanır

Psikoterapi  ne değildir, neyi yanlış biliyoruz?

Psikoterapi yani iç dünyanıza ya da sosyal hayatınıza dair sorunların çözümünde size mantık, olgunluk ve uyumluluk odaklı bir şekilde doğru tercih için yol gösterici olacak, duygusal durumda kontrollü bir biçimde dengenizi kurmanıza yardımcı olan yalnızca bireysel bazda değil gerekli yerde ebeveynlik, ilişki, evlilik, aile içi gibi ortamlarda da gerekli uygulamaları gerçekleştirebilen bir dizi tedavi ve teknikten oluşan kapsamlı bir süreçtir.

Psikoterapi sanıldığı gibi sizi rahatlatma, keyif verme ya da haklı olduğunuzu savunarak size daha iyi hissettirecek bir sohbet ortamı değildir. Birçok kişi için psikoterapi nedir sorusunun yanıtı, psikoterapist adı verilen kişi ile birlikte sohbet ağırlıklı bir çözüm bulma süreci hatta çözümün kendisine direkt söylenmesidir. Psikoterapi size çözümü veren değil bulmanızı sağlayan bir sistem hatta ortaklıktır.

Psikoterapi ve doğru kavramanın önemi

Psikoterapiden istediğiniz verimin alınabilmesi için öncelikle süreci bilinçli şekilde kavramanız oldukça önemlidir. Süreç size yeni bir hayatı vermez ancak onu kazanmanız için size yol gösterici olabilir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*