Ram ve Ön Bellek Arasındaki Farklar Nelerdir?

ram nedir, önbellek nedir, ram ile önbellek farkları

RAM ve önbelleğin görevi temelde aynıdır, görevleri, cihazınızın yanıtı sırasında oluşabilecek gecikmeyi ortadan kaldırmak veya azaltmak için toplanan verileri işlemciye yaklaştırmaktır. Ancak önbelleğe alma çok daha hızlı bir seçenektir.

Bir bellek işleme biriminin veya bir kompleksin parçasıdır. Belleğin amacı, mevcut programı en sık kullanılan veri olarak tanımlamak ve herhangi bir talimat vermeye hazır olmaktır. RAM farklı çalışır. Ana kartta bulunan kalıcı belleği ve kullanıcıya tahsis edilen yuvalara takılan bellek modellerini içerir. Bellekteki belleğe bus üzerinden erişilebilir.ram nedir, önbellek nedir, ram ile önbellek farkları

önbellek nedir?

Son kullanılan ve sık kullanılan veriler geçici olarak saklanır. Bu sayede tekrarlanan çağrılarda hızlı bir açılma sağlanır. Önbelleklerin sabit sürücülerden ve katı hal sürücülerinden daha pahalı olduğu ve kullandığınız verilere daha hızlı erişim sağlamanın işinizi hızlandıracağı ve size avantaj sağlayacağı bilinmektedir. Önbellek sayesinde kullanıcılar hızlı bir şekilde erişebilir. Önbellekte toplanan veriler, güç kapatıldığında bile kalıcı olarak kaydedilir. Kısacası, önbelleklerin amacı erişim sürelerini ve gecikmeyi azaltmaktır.

Önbellek ve RAM arasındaki ilişki

Önbellek bilgisayarın işlemcisine yerleştirilmiştir. L1 önbelleği hızlıdır ve L2 önbelleği işlemcide yerleşiktir. L2 önbelleği ve L3 önbelleği, işlemciyle paylaşılan bir kalıpta bulunur. Bu nedenle, L3 ve L2 önbellekleri L1’den daha yavaştır.

RAM ve DRAM, CPU’nun verilere daha hızlı erişebilmesi için verileri geçici olarak depolayan ana bellektir. RAM anakart üzerindedir ve CPU, anakartın arkasından bu karta erişim sağlar.

Hız ve maliyetin hesaplanması

RAM ve önbellek arasında hız açısından büyük bir fark var. CPU önbelleği, işlemcide yerleşik olarak bulunan sürekli bir yongada bulunduğundan RAM’den 10 ila 100 kat daha hızlıdır. Önbelleğe alma hızlıdır, ancak elbette bunun için ödeme yapmanız gerekir. Bunun için önbellek RAM’den daha pahalı satılmaktadır. Bilgisayarlarda kullanılan önbellek, işleri daha hızlı ve daha verimli hale getirmek için tasarlanmıştır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*