Saç ekimi cerrahisinden sonraki dönem nasıl geçirilmelidir?

saç ekimi yapımı, saç ekimi sonrası, saç ekiminden sonra yapılması gerekenler

Nasıl bir ürün alıp kutusuna açtığınızda içini açıp kullanmadan once kullanım talimatlarına göz atıyor ve bu şekilde ürünü en sağlıklı biçimde kullanma imkanına sahip oluyorsanız, saç ekimi yaptırdığınızda da benzer bir durumda saç ekimi merkezinin ve saç ekiminizi gerçekleştiren doktorunuzun size vereceği talimatları uymanız işlemin tam anlamıyla başarıya ulaşması için çok önemlidir.saç ekimi yapımı, saç ekimi sonrası, saç ekiminden sonra yapılması gerekenler

Saç ekimi talimatlarına uymamanız, doktorunuzun tavsiyelerini dinlememeniz istenmeyen sonuçlar doğurabilir, konu sizin ve saçlarınızın sağlığı olduğu için hiçbir risk almamak, ve yapılması gereken şeyleri ihmal etmemek kritik önem taşır.

Bu doğrultuda; saç ekimi cerrhasini yaşadığınız gün uzun bir yola çıkmamanız, eğer evinize gidecekseniz arabayı sizing kullanmamanız önemli bir noktadır.Saç ekimi yaptırdığınız gün operasyonun hemen sonrasını iyi bir dinlenmeyle geçirmeniz kritiktir.

Saç ekimi cerrahisini geçirdikten sonra yattığınız yatakta başınızı koyduğunuz yastıklar başınızı yukarı kaldıracak kadar kalın olmalı veya üst üste iki yastık kullanmalısınız.

Post operatif dönede doktorunuz enfeksiyon riski görmedikçe size  profilaktik antibiyotik kullanımı önermeyecektir.

Saç ekimi cerrahisinden 1 gün sonra kafanızdaki bandanayı çıkarıp ilk gün duş alırken saç derinizi günde 4 kez şampuanlamanız gerekmektedir. Saç ekimi cerrahisini geçirdikten 2 gün sonra doktorunuz genel kontrol için sizi saç ekim merkezine çağıracak, herşeyin yolunda gidip gitmediğini kontrol edecektir.

Haftanın geri kalan günlerinde doktorunuz size günde en az 2 defa duş almanızı tavsiye edecek, saç ekimi yapılan bölgenin de özel bir şampaunla yıkanmasını önerecektir.  Bunu yaparken saçınıza son derece hassas davranmalı, sert, saçı tartaklar tarı yıkama şekillerinden uzak durmalısınız.  Bu doğrultuda saç ekimi cerrahisini takip eden 2 hafta için saçınızı fırça veya tarak ile taramamanız önemlidir.

Burada önemli olan doktorunuzun saç ekimi cerrahisi sonrası döneme ilişkin tüm tavsiyelerine eksiksiz uymaktır. Bu sizin iyileşme sürecinizi hızlandırdığı gibi sağlık ile ilgili yaşam kalitesini de hızla iyileştirecektir. Saç ekimi cerrahisini takip eden dönemde tam iyileşme sağlandıktan sonra saçlarınızı yine istediğiniz takdirde eskisi gibi boyayabilir, tarayıp fırçalayabilir konuma geleceksiniz.

Saç ekimiz cerrahisi sonrası fiziki olarak kendinizi çok zorlamalı, vücudunuza iyi davranmalısınız. Eğer br fitness salonuna gidiyorsanız, oradaki spor hocanızdan size çok hafif bir antreman programı yazmasını isteyebilirsiniz.  Alkol ve sigara konusundaki  uyarılara sonuna kadar uymalısınız,  aksi durumun sizi iyileşme sürecini zorlaştıracağını hesaba  katmalısınız.

Saç ekiminiz yapıldıktan sonraki süreci doktorunuz talimatlarına eksiksiz uyarak geçirmelisiniz. Eğer bunu yapar , saç ekimi cerrahinizden  sonra doktorunuzun size vereceğiz programa harfiyen uyarsanız, iyileşme sürecinizdeki herşey olması gerektiği gibi yolunda gidecek, saç ekimini takip eden birkaç gün içinde saç ekimi yaptırdığınız kolay farkedilen bir durum olmaktan çıkacak, yaklaşık bir 10 gün sonra da hemen hemen hiç farkedilmeyecek veya çok zor farkedilir bir duruma gelecektir.

Kafa derinizde saç ekimi sonrası yaşadığınız kabarma ve şişkinlik durumu da yaklaşık 1 hafta sonra etkini kaybedecek, şikayet olma durumundan çıkacaktır.

Yeni ekilen saçlardaki uzama süresi kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte saç ektiren genel nüfus ortalamasına bakıldığında yaklaşık bir 10 haftalık süre alacaktır. Yeni ekilen saçların taranma kıvamına gelmesi de yaklaşık bir 6 ayı bulacaktır, tam uzaması ise 1 yıllık süreyi alacaktır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*