Sağlıklı Yaşamak İçin Edinilmesi Gereken Alışkanlıklar

sağlıklı yaşam, sağlıklı yaşama yolları, sağlıklı yaşam tüyoları

Hepimizin uzun ve sağlıklı bir yaşam sürme arzusu olmalı… Düzenli egzersiz yaparak biyolojik yaşımızı genç tutmaya çalışabileceğimiz için, sağlıklı beslenme ile destekleyerek daha enerjik ve sağlıklı bir vücuda sahip olabiliriz. Belki de daha sağlıklı olabilmek için günlük hayatımızda değiştirmemiz gereken alışkanlıklar vardır. Beslenme, uyku düzeni, spor gibi birçok alanda hata yapabiliriz. Şehir hayatının yoğun kargaşası, yoğun iş temposu gibi faktörler stresli ve bazı sağlık sorunlarına yol açıyor. Kendinizi daha zinde ve enerjik hissettirecek yeni alışkanlıklar geliştirmek sağlıklı bir yaşam tarzı için çok önemlidir. Sık sık doğa yürüyüşleri yapabilir veya hafta sonları stres atmak için kısa süreli kamplar kurabilirsiniz. Sırt çantanızda ihtiyaç duyabileceğiniz sağlıklı atıştırmalıkları bulundurmayı unutmayın. Yaşam kalitenizi yükselten alışkanlıkları benimsemek hayattan keyif almanızı sağlayacaktır.sağlıklı yaşam, sağlıklı yaşama yolları, sağlıklı yaşam tüyoları

Sağlıklı bir yaşam tarzı için 5 önemli ipucu;

Uykunun doğasına ve kalitesine özen gösterin… Vücudunuz için yenilenme ve dinlenme molası diyebileceğimiz uyku, yaşam kalitesini doğrudan etkiler. Psikolojide de önemli bir rol oynayan uyku, sağlığımız için çok önemlidir. Güne uykusuz başlarsanız motivasyonunuz düşük olacaktır.

Düzenli Egzersiz Yapmaya Çalışın… Gün boyu stresin etkilerini ortadan kaldırmak, kaslarınızı esnek tutmak ve formda kalmak için düzenli egzersizi hayatınıza dahil etmelisiniz. Kaliteli uyku ve sağlıklı beslenme ile desteklenen egzersiz sizi daha enerjik ve pozitif yapacaktır.

Bol su içmeyi unutmayın… İnsan vücudunun %75’inin su olduğunu düşündüğümüzde suyun ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Gün boyunca sık sık su içmek metabolizmanızı hızlandıracak ve sizi genç tutacaktır. Cildi güzelleştiren, canlılık ve enerji veren su, vücudumuzun yenilenmesinde çok önemli bir rol oynar.

Meditasyonla rahatlayın… Zihnimiz ve ruhumuz, bedenlerimizin görünümü kadar önemlidir. Zihnimizi olumsuz ve zor düşüncelerden arındıran meditasyon, ruhlarımızın dinlenmesine ve hayatımızı daha iyi hale getirmesine yardımcı olacaktır. Negatif insanlar yaşadıkları güzelliği tanımakta zorlanırlar.

Sağlıklı Beslenin… Neyi neden yemeniz gerektiğini biliyorsanız, sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzınıza uyarlayarak yiyebilirsiniz. Sağlıklı yiyecek; Görünümünüzü görsel olarak değiştirebilir ve ayrıca kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Günlük hayatta dikkat edilmesi gereken sağlık kuralları;

Evde plastik şişe ve kap kullanmayın. Sağlık açısından tehlike arz eden plastik ürünleri reddetmelisiniz. Sağlığınız için üreme sağlığı sorunlarına, hipertansiyona ve bazı kanser türlerine neden olan plastiği kullanmayı bırakmalısınız.

Ayrıca mutfağınızda kullandığınız yapışmaz tava ve tavalardan da bir an önce kurtulmalısınız. Kansere neden olabilecek kimyasallar içeren bu besinlerin yerine; Cam kaplar veya çelik kaplar kullanabilirsiniz.

Paketlenmiş baharatların kullanımı koruyucu içerdiğinden sağlıksızdır. Aromasını ve kokusunu kaybetmemiş taze baharatları doğal haliyle kullanmak gerekir. Bu şekilde vücudunuzu koruyucu maddeler gibi zararlı maddelerden korursunuz.

Deodorantlarda bulunan diklorofenol yaygın bir kimyasaldır. Üstelik kanser başta olmak üzere birçok sağlık sorununa neden oluyor. Bu nedenle mümkün olduğunca az sprey ve deodorant kullanmanız sağlığınız için önemlidir.

Metabolik fonksiyonları değiştirebilen yapay tatlandırıcılar, kalp krizi, Alzheimer ve felç gibi birçok sağlık sorununa da neden oluyor. Sağlığınız için bağırsak floranızı da değiştiren yapay tatlandırıcılar kullanmaktan kaçınmalısınız.

Aktif bir yaşam tarzı yaşamaya çalışın. Gün içinde biraz hareket ediyorsanız veya bir ofiste çalışıyorsanız; Asansör yerine merdivenleri kullanabilir ve işten birkaç durak önce veya sonra yürümeye başlayabilirsiniz. Küçük gibi görünen bu farklılıkların ne kadar etkili olduğunu kısa sürede kendiniz göreceksiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*