Sarı Nokta Hastalığı Nedir?

sarı nokta hastalığı, sarı nokta hastalığı teşhisi, sarı nokta hastalığı nedenleri

Sarı nokta hastalığı, Makula Dejerenasyonu olarak da bilinir. Genel olarak kalıtsal etkenlere bağlı olur. Hastalık nedenleri arasında sigara içmek ileri yaş aralıkları da görülmektedir. Sarı nokta hastalığı tedavi edilebilir bir göz hastalığıdır. Ancak ihmal edilmemelidir. İhmal edildiğinde kalıcı körlüklere neden olabilir. Gözün merkezi görme sisteminde oluştuğu için görme hastalığı olarak da ifade edilebilir. Beslenme bozuklukları göz hastalıklarında son derece etkilidir. Bu yüzden beslenme sorunu yaşayanlarda daha fazla görülür. Hastalığın yaygın olarak görüldüğü yaş Aralığı 55 ve 55 yaş üstüdür.sarı nokta hastalığı, sarı nokta hastalığı teşhisi, sarı nokta hastalığı nedenleri

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Hasta görme sorunu ve ileri seviyede görme kaybı yaşar. Cisimler, çizgileri ve nesneleri eğri ve kırık bir şekilde görmeye başlar. Göz önünde kararmalar ve karartılar ortaya çıkar. Renk görmede, parlaklık ve netlikte sorunlar yaşanır. Yüksek kolesterol, güneş ışınlarına maruz kalma ve hipertansiyon gibi rahatsızlıklar hastalığın en önemli nedenleri arasında görülmektedir. Hastalıktan korunmak için öncelikle bu faktörlere dikkat etmek gerekir. Örneğin sigara içiyorsanız derhal bırakmalısınız. Veya güneşe çıkarken mutlaka güneş gözlüğü takmalısınız. Beslenmenize dikkat edip, sağlıklı beslenmelisiniz. Bu tip hastalıklarda beslenme için Akdeniz diyeti önerilir. Tereyağı, kırmızı et ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Kuru ve yaş tip olmak üzere iki tip sarı nokta hastalığı vardır. Tedavi yöntemleri de hastalığın tipine göre farklılık gösterir.

Sarı Nokta Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Göz içine iğne tedavisi hastalıkta en çok tercih edilen tedavi yöntemidir. Hastanın göz çevresinde ve göz içinde damla ile uyuşturma yapılır. Göz içine iğne tedavisinde hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Foto dinamik tedavi yöntemi ise, toplardamarlardan ilaç verme ve düşük şiddette lazer uygulama tekniği ile yapılan tedavi şeklidir. Sarı nokta merceği de göz içi mercek uygulaması olarak tercih edilen tedavi çeşitlerinden birisidir. Hastalığın tipi damlalı göz dibi muayenesi ile belirlenir. Hastalık tipine göre tedavi şekli değişkenlik gösterebilir. Yalnızca damla ile bir yılda hastalık tedavi edilebilir. Ancak hastalığın ilerlemeden erken teşhis edilmesi tedavi de kolaylık ve başarı oranını artırır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*