SEO Yaparken Kullanılabilecek Öneriler

seo yaparken neler önemli, seo önerileri, seo yaparken nelere dikkat etmeli
  • Kullanıcılar İçin Uygulama ve İçerik Sunma

Kullanıcılara faydası olan siteler birçok kez aynı kişiler tarafından ziyaret edilmektedir. Kullanıcıların hareketlerini kaydedip bu kayıtlara göre sitelere değer biçen arama motorları gösterdikleri sonuç sayfasında defalarca aynı kullanıcı tarafından ziyaret edilen siteyi daha üst sıralara koyar. Bu sebeple sitenin öncelikle kullanıcılara hitap etmesi hedeflenmeli sonrasında SEO hedeflenmelidir. Sitelere girilen içerikler SEO’ya uygun olmalı ancak arama motorları için değil kullanıcılar için oluşturulmalıdır. Bunun yanı sıra ziyaretçilerin defalarca aynı siteye girmesi için bazı araçlar, uygulamalar paylaşılmalıdır. Günlük burç yorumu gösterilmesi dahi bazı kullanıcıların aynı siteleri her gün ziyaret etme sebebidir. Böyle sürekli aynı kullanıcılar tarafından ziyaret edilen siteler arama motoru sonuçlarında üst sıralara alınırlar.seo yaparken neler önemli, seo önerileri, seo yaparken nelere dikkat etmeli

  • Dizin Sitelerinin Kullanımı

SEO çalışması yapılan site Dmoz ve diğer dizin sitelerine mutlaka eklenmelidir. Çünkü arama motorları gruplara ayrılmış şekilde listelenen sitelere dizin siteleri aracılığıyla ulaşır ve bu sitelere diğer sitelere verdiğinden biraz daha fazla değer verir. SEO çalışmaları ile üst sıralara taşınmak istenen siteler ilgili kategorilere olacak şekilde dizin sitelerine mutlaka eklenmelidir.

  • Sosyal Medya Sitelerinin Kullanımı

İnternet kullanıcılarının sadece okur-yazar şeklinde değil aynı zamanda etkileşimli iletişim kurmak istemesinden doğan sosyal medya kullanımı SEO çalışmalarında oldukça etkilidir. Bu sebeple SEO çalışması yapılan sitelere sosyal medya hesabı ve sayfaları açılmalı bu hesap ve sayfalar üzerinden paylaşımlar yapılacak backlink ve ziyaretçi elde edilmelidir. Sosyal medya destekli SEO çalışması yapılan siteler rakiplerine göre sıralamalarda daha çabuk ve daha kalıcı bir şekilde yükselme elde ederler.

  • Responsive Tasarım (Tablet+telefon+bilgisayar uyumu)

Teknolojinin geldiği şuandaki nokta itibari ile cep telefonu ve tabletlerin kullanımındaki artış SEO çalışmalarını bu cihazlar üzerine yoğunlaşarak yapmayı beraberinde getirmiştir. Elde edilen son verilere göre internet sitelerine yapılan girişlerin büyük bir kısmının tablet ve özellikle cep telefonlarından yapıldığı saptanmıştır. Bu sebeple SEO çalışması yapılacak olan siteler Responsive yani telefon, tablet ve cep telefonu uyumlu olmalıdır. Bir site sıfırdan yapılıyorsa responsive tasarımlı yapılmalıdır. Ancak SEO çalışması yapılacak site daha önce yapılmış ise bu site responsive hale getirilmelidir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*