Sinirsel Egzama Nedir?

sinirsel egzama, sinirsel egzama tedavisi, egzama nasıl tedavi edilir

Egzama hakkında bilmemiz gerekenler ilk olarak dünyada yaşan insanların yaklaşık olarak %20′sinde egzama hastalığının görüldüğü yönünde bilimsel araştırmalar olduğudur. Bu kadar yaygın görülen bir hastalık olan egzama, bazı türlerinde maalesef kesin olarak tedavi edilememektedir. Özellikle sinirsel egzama tedavisi tamamen kişinin stres durumuna ve ruhsal sağlığına bağlı bir durumdur. Doktorlar genel olarak birçok hastalık için “stresten uzak durun” şeklinde açıklamalarda bulunur ancak kişinin stressiz bir yaşam sürebilmeyi seçme şansı yoktur. Sinirsel egzama tedavisi sürecinde hastanın mümkün olduğu kadar psikolojik açıdan rahat olması ve sorunları kafasına fazla takmamaya çalışması gerekir.sinirsel egzama, sinirsel egzama tedavisi, egzama nasıl tedavi edilir

Egzama hakkında bilmemiz gerekenler ile ilgi bir diğer konu da; egzama hastalığının tedavisi önünde bulunan en büyük engelin, insanın kendisi olduğudur. Zira büyük orandaki egzama hastası, cildinde oluşan egzama yaralarını kaşıdığı için tedaviyi bizzat kendileri uzatmaktadır. Sinirsel egzama ya da diğer adı ile seboreik egzama tedavisi gören kişilerde hastalık çok şiddetli kaşıntılara yol açtığından, hastalar yaralarını kaşıyarak durumun daha da beter hale gelmesine neden olmaktadır. Sinirsel egzama tedavisi esnasında cildin sorunlu bölgesini kaşıyarak açık yaralara sebebiyet vermek, hastanın oldukça ciddi sorunlara adeta davetiye çıkartmasına neden olmaktadır. Egzama hakkında bilmemiz gerekenler konusunun en önemli kısmı olan kaşıntı, tedavi sürecini olumsuz etkileyen etkenlerin başındadır. Ayrıca tırnakların bakteriler için oldukça elverişli bir barınma ortamı sağladığı düşünülürse, sinirsel egzama tedavisi esnasında kaşınarak yaralarını kanatan kişilerin ne kadar büyük bir risk altında olduğu da anlaşılır. Sinirsel egzama tedavisi sırasında yaraları iltihap kaptığı için tedavi sürecinin daha da uzamasına neden olan hastalar, ayrıca birçok bakteriyel hastalık ile de karşı karşıya kalmaktadır. Egzama hakkın bilmemiz gerekenler; kaşıntı hissine karşı dirençli olmamız gerektiğidir.

Egzama hakkında bilmemiz gerekenler ile ilgili bir başka konu da, kişinin genetik faktörler nedeni ile doğuştan bu hastalığa meyilli olabileceğidir. Sinirsel egzama tedavisi gören hastalarının büyük bir oranda akrabalarında da bu hastalık bulunmaktadır. Anne ve babadan gelen genlerin hastalığı yakalanma riskini arttırdığı bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Egzama hakkında bilmemiz gerekenler olarak kısaca bu etkenleri özetleyebiliriz.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*