Siyah çayın faydaları nelerdir?

Toplum olarak siyah çayın bizdeki yeri oldukça önemlidir. Kahvaltılarda, ara öğünlerde, yemeklerde her zaman her öğünde çay hep ilk tercihimiz arasındadır. Sohbetlerin vazgeçilmez içeceği ile geleneksel sıcak içeceğimiz olan çay sizce biz ne gibi faydalar sağlıyor bilginiz var mı?

Kalp sağlığına faydalı

Yapılan bir araştırmalarda günlük 3 – 4 fincan siyah çay içen bireylerde çevresel faktörlerle birlikte değerlendirildiği zaman inme riski günde 1 fincan içenlere göre % 21 oranında azalmalar olmuştur. Harvard’ta gerçekleştirilen diğer bir araştırmada ise kalp krizi riskini % 44 oranında azalttığı gözlemlenmiştir. Özellikle kötü kolesterolü de düşürmeye yardımcıdır.

Kansere karşı koruyucu etkisi bulunuyor

Siyah çay içeriğindeki polifenol ile kateşinlerin birtakım kanser çeşitlerinin oluşumuna karşı koruyucu etki yaratıyor. Mesela günde 2- 3 fincan siyah çay içen kadınlarda göğüs ile yumurtalık kanseri oluşumunu azaltmaktadır. Ek olarak akciğer kanseri gelişimini de azaltır.

Kemik sağlığı için faydalıdır

Siyah çay içerisindeki fitokimyasallar kemik yoğunluğuna katkıda bulunuyor ve özellikle osteoporoz ve artrit riskini azaltmaktadır.

Diyabet riskini önemli oranda azaltıyor

Özelliklede Akdeniz Bölgesi’nde yaşayan yaşlı kişiler ile yapılmış araştırmalar da derli günde 1- 2 fincan siyah çay tüketildiğinde tip 2 diyabet oluşumunu ise % 70 oranında düşürebildiği gözlemlenmiştir.siyah çayın faydaları, siyah çay nelere iyi gelir, siyah çayın bilmediğiniz faydaları

Ağız Sağlığına faydalıdır

Siyah çay ağızdaki plak oluşumunu azaltarak çürük oluşumuna neden olacak bakteri gelişimini kısıtlamaktadır.

Kilo kontrolü sağlar

Özelliklede göbek çevresi yağlanmasını azaltırken, yağ yaktırarak ve zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Antioksidan özelliği bulunuyor

Siyah çay içerisindeki Polifenol ve DNA hasarını engellemektedir. Çayı açık ile limonlu içtiğinizde antioksidan oranı artırmaktadır.

Stresi azaltır sakinleştirir

Siyah çaydaki L- theanine rahatlama ile uzun süreli konsantrasyon sağlamaktadır. Günlük 2- 3 fincan siyah çay tüketimi stres hormonu seviyesini düşürüyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

İçeriğinde bulunan alkylamine antijenleri ile siyah çay bağışıklık sistemini güçlendirerek virüslerle savaşır. Bu sayede kalkan görevi görmektedir.

Sindirim sistemini düzenliyor

Siyah çaydaki tanenler mide ile bağırsak hastalıkları üzerinde iyileştirici etki sağlayarak sindirim sistemini düzenlemektedir.

Enerji sağlar

Siyah çaydaki düşük kafein oranı kan akışına yardımcı oluyorken aynı zamanda da beyin işlevlerini de güçlendirmektedir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*