Soft Brick Ve Hard Brick Nedir?

soft brick, hard brick, soft brick nasıl yapılır

Teknolojinin hayatımıza vermiş olduğu kolaylıkların yanı sıra zorlukları da vardır. Bunu göz ardı etmemek bazı sorunların çözümüne kolaylık sağlayacaktır. Özellikle son zamanlarda yaşanan bazı yazılımsal hatalar yüzünden kişi yapacağını bilmediği için ya telefonun kaybediyor yada telefonun yarı fiyatı kadar tamir ücreti ödemek zorunda kalıyor. İlk olarak ele alacağımız yazılımsal hata Soft Bric, bu hata telefonunuza Rom veya başka bir yazılım   yüklerken   telefonun ani kasılmasıyla birlikte kendini otomatik olarak kapatmasıdır ve sadece bundan sonra giriş ekranına girebilirsiniz. Bu durumda eliniz ayağınıza dolaşıp ne yapacağınızı şaşırıyor olabilirsiniz. Şimdi ilk olarak Cihaza Stock Firmware ve PIT Dosyası Yükleyerek  telefonunuzu bilgisayara bağlayın ve Odin ile bir custom dosyaları içinde orjinal romu da yükleyerek telefonunuzu kurtarın.soft brick, hard brick, soft brick nasıl yapılır

Sıra geldi en zor olanına telefonunuza bir yazılım yüklerken telefonunuz ani şekilde kapandı ve açılmadıysa hatta bataryayı çıkardınız ama hala ne bir ses ne bir görüntü ekrana gelmediyse telefonunuz ölü moduna geçmiştir. Yani ingilizce karşılığı Hard Bric olmuştur. Bu durumda telefonunuzu şarja taksanız dahi hiçbir belirti vermeyecek ve o şekilde kalacaktır. Teknik servislerin genellikle bu durumdan aldıkları ücret 200_ 300 TL arasında değişmektedir. Zaten telefonun bin TLye aldıysanız üçte birini telefoncuya geri vereceksiniz demektir. Telefonunuzu tamirciye götürmek yerine kendiniz kurtarmak isterseniz evde yapacağınız bir kaç adımla bunu kolayca yapabilirsiniz. Sadece ihtiyaç duyulan bir kaç malzeme vardır. Temin ettikten sonra download moduna geçip dilediğiniz yazılımı yükleyeceksiniz.   Yapılması gerekenler bu durum sadece Galaksi serisi için geçerlidir.

Gerekli Olan Malzemeler

3 tane “100k ohm direnç” Elektronik malzeme satan yerlerden bulabilirsiniz.

Lateks eldiven veya bulaşık eldiveni

Usb kablosu

Usb kablosunun telefona takılan ucu.

İşlem basamakları

Öncelikli olarak usb kablosunun ucundaki demir parçayı bir maket bıçağı yardımıyla soyun ve çıkarın. Yalnız bu jak telefona takılan kısım olmalıdır.

Ardından eldivenleri takın ve çıkardığınız jakı telefona takın.

Almış olduğunuz ohm dirençleride birbirine ne bağlayın.

Ohm dirençleri elinize alın ve telefona taktığınız jaka dokunun.

Telefon download modunda açılacaktır. Artık Telefonunuz Hard Bric modundan çıkmış olcaktır.

Açıldığında Odin v4.43 romunuzu yükleyebilirsiniz. Buradan sonrası sizin isteğinize kalmıştır istediğiniz şeyi yükleyip telefonunuzu kurtarabilirsiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*