Su Tesisatı İşlemleri

su tesisatı yapımı, su tesisatı malzemeleri, su tesisatı yapımı

Su tesisatı evimizin ve suyu kullandığımız her yerin en önemli alt yapısıdır. Suyu kullandığımız her yere su getirmek için birçok malzemeye ihtiyacımız vardır. Yani bu malzemeler su tesisatı için kullanılan malzemeler olarak adlandırılırlar. Bu malzemelerin en önemli olanı borulardır.su tesisatı yapımı, su tesisatı malzemeleri, su tesisatı yapımı Kullanılacak boruların suya etki edip tadını değiştirmemesi gerekmektedir. Çelik borular; sıcak su ve soğuk su dağıtımında rahatlıkla kullanılabilen borukladır. Polipropilen borular; günümüzde plastik olarak adlandırdığımız borulardır. Su kaçağı tespiti kolay olarak yapılmaktadır. Isıtma ve temiz su tesisatında en çok kullanılan boru çeşididir. Hammaddesi ısıya, basınca ve kimyasal maddelere dayanmaktadır. Cam elyaf takviyeli borular; üç katmandan oluşan kompozit bir yapıya sahip olan boru çeşididir. Alüminyum folyo takviyeli borular; üç katmandan oluşurlar. Katmanların arasında alüminyum folyo vardır. Çapraz bağlı polietilen borular; basınca dayanıklı borulardır. Sıhhi tesisatta, ısıtma tesisatında, gaz tesisatında ve basınçlı hava tesisatında kullanılır. Şimdi size boruların bağlantısında kullanılan malzemeleri sıralayacağım. T bağlantı; üç tarafı bağlantı için uygun olan bağlantı malzemeleridir. Manşon; aynı doğrultudaki iki boruyu birleştirmeye yarar. Nipel; boru eklemelerinde manşon ile birlikte kullanılır. Redüksiyon; büyük borudan küçük boruya geçişte kullanılır. Kör tıpa; boru sonlarında kullanılırlar. Konik rakor; iki ucu acıktır. İki boruyu birbirine bağlayarak sıkıştırır. Su tesisatı yapımında kullanılan malzemeler ve borular bunlardan oluşmaktadır.su kaçağı tespiti, tıkanıklık açma, su tesisatçısı

Su Tesisatında Kaçak Tespiti

Yapımı tamamlanmış su tesisatında kaçak olup olmadığını bulmak için tesisat devreye girmeden kontrol edilmelidir. Kaçak testi tesisatçı tarafından yapılan ve işinin teslim etmeden önce yaptığı bir sağlamadır. Tesisatlar da oluşabilecek kaçaklar binada yaşayanlara rahatsızlık verir. Kaçak testi boruların üzerlerinin örtülmeden önce yapılmalıdır. Tesisattaki bütün vanalar kapalı duruma getirilerek kaçak testi yapılmaya başlanır. Kaçak testleri su ve havayla yapılır. Su ile kaçak testi ülkemizde en yaygın şekilde kullanılan yöntemdir. Bu işleme başlamadan önce gerek varsa tıkanıklık açma işlemi gerçekleştirilir.  Su ile yapılan basınç kontrolünde kısaca bahsetmek gerekirse boruların vanaları kapalı şekilde su basılır ve manometre bağlanarak kontrol edilir eğer basınç düşerse kaçak vardır eğer basınç düşmezse kaçak yoktur anlamına gelmektedir. Hava ile kontrol ise soğuk havalarda su yerine borulara hava vererek yapılır. Eğer kaçak varsa sabun köpüğü ile tespit edilerek gerekenler yapılır. Sonuç olarak su tesisatlarındaki kaçaklar hava ve su ile yapılmaktadır. Bu kontrollerden sonra borular kapatılmaktadır.

Su Tesisatı Fiyatları

Su tesisatı fiyatları genel olarak farklılık göstermektedir. Çünkü yapılan tesisatlar da kullanılan malzemenin çok büyük önemi vardır. Kullanılan borulardan tutunda boruların birbirine bağlanmalarını sağlayan malzemelere kadar birçok fiyatlarla karşı kaşıya gelmek mümkündür. Yapılan bir tesisatta plastik diye adlandırdığımız boru ile yapısında alüminyum kullanılan borular aynı fiyatlarda olmayacaktır. Su tesisatlarında fiyat belirlemede yapılacak yerin büyüklüğü de çok önemlidir. Ne kadar büyük bir tesisat döşenirse o kadar daha fazla fiyat çıkacaktır. Kullanılan boruların genişlikleri de fiyat belirlemede kullanılan unsurlardan bir tanesidir. Kalın borular ince borulara göre daha pahalıdırlar. Bir tesisat yaptırırken kullanılacak malın cinsi fiyat konusun da her ne kadar belirleyici olsa da tercih edilen marka da o kadar önemlidir. Eğer çok kaliteli bir tesisat istiyorsanız o kadar daha fazla ödeme yapmalısınız. Bir de bu işin tesisatçı tarafı vardır. Su tesisatını yapacak olan su tesisatçısı yapmış olduğu bu işten ne kadar para kazanacak? Hal böyle olunca su tesisatının tutacağı fiyatta bizim tercihlerimize göre farklılık göstermektedir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*