TERCÜMEDE TECRÜBENİN ÖNEMİ

tercüme yapmanın önemi, tercümede deneyimin faydaları, deneyimli tercüme yapma

Bir dili iyi bilmek çeviri için gerekli tek şartmış gibi algılanmasına rağmen elbette ki tek başına yeterli değildir. Dilin iyi bilinmesi, düzgün kullanılması, konu hakkında bilgi sahibi olunması ve de tabi ki tercümanın tecrübesi iyi bir tercümeyle kötü bir tercümeyi ayıran önemli hususlardır.tercüme yapmanın önemi, tercümede deneyimin faydaları, deneyimli tercüme yapma

Yazılı tercümenin ve de sözlü tercümenin kuralları farklı olsa da her ikisinde de ortak olan kurallardan bazıları da tecrübenin getireceği dilin düzgün ve doğru kullanımı ile çevirideki pratikliktir. Tercüme yapmaya yeni başlayan biri elbette ki yıllardır tercüme yapan birisi kadar pratik olamayacaktır. Deneyimli bir çevirmen, uzmanı olduğu alanlarda çevirdiği birçok farklı metnin sayesinde sahip olduğu bilgi birikimini de arttırmış olacaktır. Tercümanın bilgi seviyesi ne kadar fazlaysa çevirinin doğru olma ihtimali de doğru orantılı olarak artacaktır çünkü özellikle teknik çevirilerde içeriğin doğru bir şekilde çevrilmesi için mutlaka ama mutlaka çevirmenin bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Tecrübe, tercümanların, sözcüklerin doğru karşılıklarını bulmalarını sağladığı gibi aynı zamanda zamandan tasarruf yaparak daha kısa sürede daha fazla iş yapabilmelerini de sağlamaktadır. Tecrübesiz bir çevirmen neyi nasıl çevireceğini düşünürken tecrübeli çevirmense çoktan işini bitirmiş olacaktır. Tecrübenin bir getirisi olan pratiklik de zaman tasarrufundan sonra özellikle de sözlü tercümenin bir çeşidi olan simültane çeviride tercümana büyük fayda sağlamaktadır.

Bir tercümanın sahip olduğu deneyim, o kişinin kendini ne kadar geliştirdiğinin ve de işinde ne kadar iyi olduğunun en iyi göstergesidir. Tecrübeli bir tercüman daha önce defalarca tercüme yapmış olduğundan çeviride ortaya çıkabilecek olası problemleri bilir, tahmin edebilir. Bu problemleri önceden görüp engellemeye çalışarak işini en iyi şekilde yapmayı garanti altına almış olur.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*