The Shawshank Redemption Filmi

The Shawshank Redemption filmi, The Shawshank Redemption konusu, The Shawshank Redemption oyuncuları

IMDB Top 250 listesinin zirvesinde yer alan ve birçok film eleştirmenine göre de gelmiş geçmiş en iyi film olarak kabul edilen The Shawshank Redemption yani Türkçe’si Esaretin Bedeli olan film 1994 yılı yapımıdır. Film o yıl Oscar ödülünü alamamıştır o yılın kazananı Forrest Gump’tır. Rita Hayworth ve Shawshank’in Kefareti adlı romandan uyarlanmadır ki bu romanı da dünyaca ünlü isim Stephen King yazmıştır. Filmin hem yönetmeni hem de senaristi olan Frank Darabont Stephen King’ten hikayenin yayın haklarını 1987’de aldıysa da 1992 yılına kadar hiç dokunmamıştır. Daha sonrasında 8 hafta gibi kısa bir sürede senaryoyu oluşturmuştur. Filmin başrollerinde Tim Robbins ve Morgan Freeman yer almaktadır. Film gişede yaklaşık olarak 60 milyon dolar gibi bir hasılat yakalasa da asıl patlamayı DVD, televizyon, Blu-Ray gibi platformlarda yaşamıştır.The Shawshank Redemption filmi, The Shawshank Redemption konusu, The Shawshank Redemption oyuncuları

The Shawshank Redemption Konusu

Filmde Andy Dufrense başarılı bir bankacıdır. Fakat eşiyle sorunları vardır ki daha sonrasında eşinin kendisini aldattığını öğrenecektir. Bu duruma oldukça sinirlenen Andy daha sonrasında eşi ve sevgilisi öldürmek için plan yapar. Tam silahı alıp onları öldürmeyi düşünürken daha sonrasında evin önüne gelmişken bundan vazgeçip geri döner. İşin tuhafı aynı gün başka biri Andy’nin eşini ve sevgilisini yatak odalarında öldürür. Bunun suçu da Andy’e kalır ve Andy iki kez ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılır.

Andy bu duruma birçok kez itiraz etse de bu hiçbir işe yaramaz. Fakat Andy’nin bankacılık hakkında bilgileri de ona birçok konuda hapishanede işine yaramaktadır. Tabii ki belirli aralıklarla başı da belaya girer. Andy’nin hapishanedeki en iyi dostu da Red lakaplı Ellis Boyd’dur. Birçok kez hapishaneden kaçan Ellis Boyd hapishanede Andy’nin de birçok kez başını beladan kurtartmıştır. Günün birinde hapishaneye yeni gelen Tommy Williams adlı bir hükümlü de daha öncesinde kaldığı bir hapishanede Andy’nin eşini ve sevgilisini öldüren kişiyi tanıdığını söyler. Andy bu konuda da itirazda bulunsa yine bir sonuç çıkmaz. Film bize hapishane hayatını, insanın haklıyken haksız duruma düştüğü zaman nasıl bir psikoloji içine girdiğini çok iyi göstermektedir.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*