Tırnak Bakımı Konusunda Bilinmesi Gereken Durumlar

Tırnak bakımı nasıl yapılır, tırnak bakımında önemli noktalar, tırnak bakımında nelere dikkat edilmeli

İnsanların çok fazla kullandığı ellerin en büyük temsilcisi tırnakların görüntü ve sağlık olarak bakımı yapılması gerekiyor. Tırnak bakımı bayanların özel ve iş hayatlarında kusursuz ellere sahip olmasını sağlamaktadır. Çevresel etkiler, sık kullanılan ojeler ve kalitesiz tırnak bakım ürünleri tırnakların yıpranmasına neden oluyor. Pek çok hastalığın sebebini tırnaklarda oluşan yapı bozukluklarından anlayabiliriz. Tırnakların çabuk kırılması ve ya çok sertleşmesi bazı hastalığın belirtisi olabilir araştırılması gereklidir. Bayanların ojeyi silmek için aseton yerine farklı yöntemler kullanması tırnağı aşındırır. Belirli periyodlarda yaptıracağınız tırnak bakımı sayesinde sağlıklı ve muhteşem görünümlü tırnaklara kavuşabilirsiniz.Tırnak bakımı nasıl yapılır, tırnak bakımında önemli noktalar, tırnak bakımında nelere dikkat edilmeli

Tırnak kırılması sebepleri

Tırnakların çabuk kırılmasının en belirgin nedeni ise vücudun yeterli suya sahip olmamasından dolayıdır. Susuz kalan vücutta tırnağın zayıfladığı görülmektedir. Günde 2 litreye yakın su içmek tüm organları olduğu gibi tırnakları da sağlıklı hale getirmektedir. Eğer vücudunuzda yeterli demir bulunmazsa tırnaklarınız çabuk kırılmaktadır. Demir eksikliğini gidermek için bazı demir hapları kullanılır ve ya demir içerikli meyve ve sebzeler tüketilmesi gerekir. Vücudunuzda magnezyum ve çinko gibi minerallerin yeterli olmaması tırnaklarda matlığa ile kırılmalara neden olmaktadır. Tırnak kırılması, saç dökülmesi ve kaşlarda dökülme görüldüğünde mineral ölçümlerinin yapılmasında faydası vardır. Daha ciddi hastalıklara dönüşmeden mineral takviyesi yapılması gerekir. Tırnak kenarından gelen kanlar, tırnak etlerinin hassaslaşması ve durduk yere kanaması dikkate alınmalı, kan tahlili yaptırılarak kanamanın sebebi öğrenilmesi gerekiyor.

Tırnak kırılmasını önleyen bitkisel çözüm

Tırnağınız zayıfsa, çabuk kırılıyorsa ve mantardan dolayı çürümeye başladıysa tırnağınızı güçlendiren yöntemleri denemelisiniz. Bunlardan ilk her gün elma sirkesiyle tırnağınızı silin. Elma sirkesi asit yapısıyla tırnaktaki bakteri ve mikrobu yok etmektedir. Aynı zamanda mineral içeriği tırnağın kalınlaşmasını sağlamaktadır. Her gün yatmada önce elma sirkesini tırnağınıza sürün ve yarım saat bekletin, sirke tek başına tırnağınızı yakıyorsa suyla seyreltmeniz mümkündür. Tırnak kırılması önleyici diğer mucize,  yumurta ile bal mumudur. Pek çok kozmetiğin vazgeçilmez malzemesi olan bal mumu, A vitamini gücüyle tırnakları beslemektedir. Bal mumunu proteinle birleştiğinizde tırnakların gerek duyduğu vitamini ile minerali sağlayabilirsiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*