Turizm ile tercüme arasındaki ilişki nedir?

tercümenin turizme katkıları, tercümenin turizme faydaları, turizm ile tercüme ilişkisi

Tercüme; kelime anlamı olarak bir dili başka bir dile sözel olarak çevirme sanatıdır. Bu mesleği icra edenler ise tercüman olarak isimlendirilir. İki dilin birbiri arasında çevrilmesi farklı amaçlar için kullanılır. Hızla gelişen dünyada her türlü bilgi, belge, teçhizat ve kültür alışverişi yaşanırken hiç şüphesiz insanların birbirlerini daha iyi anlamaları da aynı dili konuşmalarından geçer. İşte tamda bu noktada tercümanlar önemli rol oynarlar. İlerleyen teknoloji ve iyileşen hayat şartları her insanda farklı şeyler öğrenme, yeni yerler görmeye isteği uyandırır. Bu konuda ihtiyaçları karşılayan sektör ise turizmdir.tercümenin turizme katkıları, tercümenin turizme faydaları, turizm ile tercüme ilişkisi

Turizm ülkemizde ‘’bacasız sanayi’’ ismiyle anlatılan insanlara hizmet veren bir sektör çeşididir. Özellikle dış turist olarak bildiğimiz bir ülkeden başka bir ülkeye giden insanlar aynı amaçla yola çıkarlar. Her biri kendi ülkesinin de bildiği ve görmeye alışkın olduğu bir kültürün farklı yansımalarını yakından görmek isterler. Turist gittiği ülkede sadece gezmek, eğlenmek, alışveriş yapmak değil, o ülkenin tarihini, önemli mekanlarını, doğal güzelliklerini hatta insanlarını yakından tanımak ister. Tercümanlık turist rehberliği alanında bu anlatımları dile getirir. Turist rehberliği yapan tercümanın iyi derecede yabancı dil konuşabilmesi kadar, gezilen ülkenin tarihini ve kültürünü iyi bilmesi ve etkileyici bir hitabetinin olması önemlidir.

Bazı turizm firmaları tercümanlık hizmetini kendi bünyelerinde verebilir. Böyle bir firmada görev yapan tercüman tarih bilgisi olan, ülkesindeki gelişmelerden haberdar olan bir kişilikte olması akıcı ve düzgün konuşmasıyla dinleyicileri doğru bilgilendirmesi gerekmektedir. Turizm sektörü gezi amacının dışında spor, din, iş ve keşif amaçlı da olabilir. Böyle bir programda bulunan tercümanın da yine bu konular hakkında önceden bilgi sahibi olmuş, ilgili mekanları biliyor olması turistler için daha kaliteli bir hizmet almalarını sağlar.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*