Türkiye’de Kış Turizmi İçin En Uygun 5 Yer

Kış turizmi karlı ve eğimli alanlarda, kayak sporunun ön planda olduğu bir seyahattir. Kış turizmi henüz yaz turizmi kadar popüler olmasa da kimileri için oldukça önemlidir. Peki Türkiye’de kış turizmi yapılacak olursa nerede yapılmalıdır?

  1. Palandöken – Erzurum

Türkiye’nin en büyük kayak merkezi olan Palandöken’de tam 2466 yatak kapasitesi bulunmaktadır. En çekici özelliği ise dünyanın en uzun ve dik ikinci kayak merkezi pistine sahip oluşudur. Şehir merkezine yalnızca 7 km uzaklıkta olması en çekici özelliklerinden biridir. Sık sık çeşitli uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır.

  1. Uludağ – Bursa

Türkiye’de kış turizmi denince akla ilk gelen yerlerden biri şüphesiz ki Uludağ’dır. İstanbul’a yakınlığı bu durumun aslında en temel sebeplerinden biridir. Buna ek olarak renkli gece hayatı, helikopterli kayakları da onu cazip kılan özellikler arasındadır. İstanbul ve çevresinde yaşayanlar için kışın kısa kaçamakların merkezidir.

  1. Köroğlu – Bolu

Köroğlu kışın beyaz ve yeşil tonlarını birlikte görebileceğiniz ender yerlerden biridir. Burada kış sezonu bir hayli uzundur. Kar kalınlığı ve kalitesi ise kayak için son derece idealdir. Karın kalitesi birçok kayakçı için burayı vazgeçilmez kılmaktadır. Siz de kayak yaparken beyaz ve yeşil tonlarının tadını çıkarmak istiyorsanız Köroğlu doğru bir tercih olacaktır.

  1. Erciyes – Kayseri

Erciyes de tıpkı Uludağ gibi en popüler kayak merkezleri arasında gelmektedir. pist çeşitliliği oldukça zengindir. Her düzeyden kayakçılar burada rahatlıkla kayak sporu yapabilir ve keyifli vakit geçirebilir. Havalimanına ve yerleşim yerine bir hayli yakındır. Aynı zamanda bu alanda yapay kar üretimi de yapılmaktadır.

  1. Kartepe – Kocaeli

Kocaeli de tıpkı Uludağ gibi İstanbul ve çevresinde yaşayanların, kışın kısa bir kaçamak yapmak isteyenlerin uğrak yerleri arasındadır. İstanbul’a yalnızca 110 km uzaklıkta yer almaktadır. Doğası ve pistleri ile her kış severin tercihi olabilecek düzeydedir. Ayrıca teleferikler ve telesiyej sistemleri oldukça moderndir. Yapay kar sistemleri de bulunan bu alanda kışın eşsiz bir kar tatili yaşayabilirsiniz.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*