Türkiye’nin En İyi Kış Trekking Rotaları

trekking yapılabilecek yerler, türkiye trekking yerleri, türkiyede trekking yapılabilir alanlar

Doğa yürüyüşleri genellikle bahar ve yaz aylarında tercih edilse de kış aylarında da pek çok doğa sever karla kaplı yollarda doğa yürüyüşü yapmayı tercih etmektedir. Yurdun dört bir yanında doğa yürüyüşü yapılacak pek çok rota vardır. Peki bu rotalar nerelerdir? Ön plana çıkan özellikleri nelerdir?trekking yapılabilecek yerler, türkiye trekking yerleri, türkiyede trekking yapılabilir alanlar

  1. Işık Dağı – Ankara

Işık Dağı, Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde yer almaktadır. Aynı zamanda Çankırı’nın Çerkeş ilçesine de yakın bir konumdadır. Ankara’daki doğa yürüyüşü severlerin en uğrak yerlerinden biridir. Ankara şehir merkezine 115 km, Kızılcahamam’a ise 33 km uzaklıkta yer almaktadır. Ormanlık alanla kaplı olan bu dağın en yüksek noktası ise 2034 metre yükseklikte yer almaktadır.

  1. Kartalkaya – Bolu

Köroğlu Dağları’na konuşlanmış olan Kartalkaya hem Ankara hem de İstanbul’a olan yakınlığıyla kış aylarında trekking yapmak isteyenlerin ilk tercihler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda burası Türkiye’nin sayılı kayak merkezlerinden biridir. Çam ağaçları ile kaplı olan bu alanda kar kalınlığı kimi zaman 3 metreye kadar çıkabilmektedir.

  1. Likya Yolu – Muğla

Burası yalnızca Muğla değil dünyanın en beğenilen yürüyüş rotaları arasındadır. Likya Yolu, Antalya’dan Muğla’ya kadar yaklaşık 500 kilometrelik bir rotadır. Dünya üzerinde yer alan en uzun yürüyüş rotalarından biridir. Tamamını yürümek yaklaşık 21 gün sürmektedir. Senenin her ayında ideal bir yürüyüş imkânı sunan bu rota özellikle kış aylarında şahane manzaralar sunmaktadır.

  1. Kazdağları – Balıkesir

Türkiye’nin oksijen deposu ilan edilen Kazdağları her mevsim ayrı bir güzellik sunmaktadır. Yaklaşık 21 bin hektarlık bir alandan oluşan Kazdağları kış aylarında yürüyüş yapmak için oldukça uygundur. Alan içerisinde birçok farklı yürüyüş rotası da yer almaktadır.

  1. Belgrad Ormanı – İstanbul

İstanbul’un nadir kalan yeşillik alanlarından biri olan Belgrad Ormanı özellikle İstanbul ve çevresinde yaşayanların sıklıkla tercih ettiği rotalar arasında yer almaktadır. Orman içerisinde iki adet 6 kilometrelik yürüyüş parkuru vardır. Ayrıca bir de gölet bulunmaktadır. Gölet özellikle kış aylarında muhteşem bir manzara sunmaktadır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*