Vajinoplasti Neden Yapılır?

vajinoplasti nedir, vajinoplasti nasıl yapılır, vajinoplasti yapım aşamaları

Birçok farklı sebebe bağlı olarak kadınların vajinaların da bazı rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Özellikle ilerleyen yaş, doğum ve jinekolojik muayeneler sonucunda vajinada gevşeme ve sarkma meydana gelmektedir. Bu durumda genel olarak vajinoplasti yani genital bölge estetiğine başvurulur. Eskiden bu zamana kadar kadınlar daima güzellik peşinde koşmaktadırlar. Genital estetik de kadınların önem verdiği konulardan biridir. Vajina cinsel ilişkinin gerçekleştiği organdır, bu nedenle hem kadınlar hem de erkekler için vajinanın estetik durması önemlidir. Kadın doğum uzmanları tarafından sık sık yapılan vajinoplasti ameliyatı ile vajinanın 5 veya 6 cm ’lik kısmı daraltılmaktadır. Kadın ile erkeğin cinsel birliktelik esnasında zevk almalarını sağlayan kısım vajinanın dış kısmıdır. Bu nedenle vajinanın o bölgesinin daraltılması cinsel yaşam için yeterli olmaktadır.vajinoplasti nedir, vajinoplasti nasıl yapılır, vajinoplasti yapım aşamaları

Bu işlem ile vajinanın boyunda herhangi bir değişiklik olmamaktadır. Vajina genişleyebilen bir organ olduğu için birçok etkene bağlı olarak gevşer ve sarkıklar oluşur. Bu sağlık açısından bir sorun teşkil etmese de kadınların psikolojisini bozarak cinsel yaşamlarına etki etmektedir. Çoğu kadın bu durumdan utandığı için tedavi işlemine başlamamaktadır. Bu nedenle vajinadaki genişlikten dolayı cinsel tatminsizlik meydana gelir ve eşler arasında sorunlar yaşanmaya başlar. Ayrıca vajinal genişlik durumunda enfeksiyon kapma riski daha fazladır. Bu nedenle uygulanan vajinoplasti operasyonu ile bu gibi durumların çözümü sağlanmaktadır. Hem hastanın psikolojisi düzelirken hem de cinsel yaşamındaki sorunlar çözülmeye başlamaktadır. Ayrıca enfeksiyon gibi risklerin de önü kapanmış olur.

 VAJİNOPLASTİ AMELİYATI NASIL YAPILIR?

 Vajinada yaşanan sorunların giderilmesi için yapılan vajinoplasti ameliyatı esnasında karın kısmından bir kesi atmaya gerek yoktur. Ameliyat sadece vajina bölgesine uygulanmaktadır. Bu operasyon ile vajinanın girişi 5 cm kadar daraltılır ve ardından dikiş atılır. Atılan bu dikişler zamanla kendiliğinden eriyen dikişlerdir. Bu yüzden operasyondan sonra dikiş aldırma gibi bir sorun yoktur.

 Bu ameliyat genel anestezi uygulanarak yapılır. Operasyon nedeni ile 2 hafta kadar vajinal akıntı meydana gelebilmektedir. Yaklaşık olarak 6 hafta sonraki kontrolde cinsel ilişki için engel görülmezse izin verilebilir. Ondan önce cinsel ilişkiye girmek yasaklanmıştır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*