Yapma Demeyin Örnek Olun

Çocuklara örnek olmak, çocuklara yap demeyin, çocuklara yapma demeyin

Armut dibine düşer sözünü mutlaka hayatınız boyunca en azından bir defa dahi olsa duymuşsunuzdur. Bu sözün manası çocukların anne babalarını örnek alıp onlar gibi davranması anlamına gelmektedir. Yani bir çocuğun nasıl bir karaktere sahip olduğunu belirleyen şeyin ailesinin nasıl kişiler olduğu etkiler. Eğer çocuğunuzun birtakım kötü alışkanlıklardan uzak kalmasını istiyorsanız öncelikle sizin bu alışkanlıklardan uzak durmanız gerekir. Örneğin; çocuğunuza sakın ola sigaraya içmeye başlama dediğiniz zamanlarda siz kendiniz sigara kullanıyorsanız boş yere konuşuyorsunuz demektir. Çünkü çocuğunuz dediğinizden çok yaptıklarınıza bakacaktır. Siz neler yapıyorsanız çocuğunuz sizi örnek alıp aynı şeyleri yapacaktır. Erkek çocukları için baba, kız çocukları için ise anneleri rol modeldir. Birinin rol modeli ne yapıyorsa onu rol model olarak alan ve kabul eden kişi de onun gibi giyinir, onun gibi konuşur kısacası onun gibi olmaya çalışır. Çocuklara örnek olmak, çocuklara yap demeyin, çocuklara yapma demeyin

Çocuklarınızın bir şeyleri yapmasını istemiyorsanız önce siz o şeyleri yapmaktan vazgeçmelisiniz. Ülkemizde ne yazık ki anne babalar bu durumu sürekli göz ardı ederler ve çocuklarını korkutarak yönlendirmeye çalışırlar. Sigara içersen hesabını verirsin, alkolü eline aldığını dahi görmeyeceğim diyen anne babalar kendileri sigara ve alkol bağımlısıyken çocuğa bu gibi telkinlerde bulunup korkutarak bu maddelerden uzak tutmaya çalışırlar. Çocuk gizli saklı yine alkol, sigara vb. gibi şeyleri dener ve hoşuna giderse kullanmaya devam eder, sadece bu durumdan ailesinin haberi olmaz ya da çok geç olur ki o zaman da çocuğun yaşı ilerlemiş olduğundan aile üzerinde baskı kuramaz.

Verdiğimiz alkol ve sigara kullanımı sadece birer basit örnek. Çocuklara yapma demek yerine örnek olmak konusu çok daha geniş kapsamlıdır. Örneğin; insanların arkasından konuşma deyip de kendiniz ağız dolusu laf ediyorsanız o iş hiç olmaz. Çocuk sizi taklit eder, hayatı boyunca bunu alışkanlık haline getirir.

Aynı durum yap demek yerine örnek olmakta da geçerlidir. Çocuklarınızın iyi şeyler yapmasını istiyorsanız öncelikle o iyi şeyleri siz yapmalısınız. Unutmayın sizin yaptığınız her şey bir şekilde çocuğunuzun üzerinde olumlu ya da olumsuz etki bırakacaktır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*