Yaşlılık ve Yaşlanmayı Yavaşlatma

yaşlılık nedir, yaşlanmayı yavaşlatma, yaşlanmamak için yapılması gerekenler

Ortalama hayat süresi uzamaktadır. Doğru beslenme, koruyucu önlemler , ( hastalıklar başlamadan evvel veya erken safhada yakalamak ) Eksersize önem vermek nedenlerden birkaçı. Neler öneriliyor :yaşlılık nedir, yaşlanmayı yavaşlatma, yaşlanmamak için yapılması gerekenler

1- Sigarayı bırak ( sigara )

2- Muntazam olarak eksersiz yap. 20 yaşından sonra kaslarımızı katbetmeye başlayabiliriz. Bu 70 yaşını kadar devam eder. Kasların kaybı kuvvetin kaybı demektir. Eksersiz yaparak adelelerini korur.

3- Şikayetin olmasa bile her yıl sağlık muayenesine git. Muayeneye gitmezseniz diğer hastalıklar yanında şeker hastalığını, tansiyon yüksekliğini nasıl anlayacaksınız ?! Şeker hastalığı erken yakalanmazsa hemen her organa zarar getirebilir. Tansiyon yüksekliği erken tedavi edilmezse kalp hastalığına ve beyin kanamasına neden olabilir. Her iki hastalığın da tedavisi vardır. Gerekli ilaçlar yanında şeker hastalığı için ayrı besi rejimini takip etmeniz tansiyonunuz için tuzu azaltmanız önem taşır. Her iki hastalıkta da uzmanlar kilonuzu sağlık düzeyde tutmanızı ve eksersiz yapmanızı önermektedirler. Bu hastalıklar erken tanınmazsa sağlığınızı nasıl koruyabilirsiniz.

4- Aile ve arkadaş ilgilerine bağlı kal ve erken emekli olma. Her yaşta zeka başkaları ile ilişkiler, bağlantılar kurdukça tazelenir ve artar. Koşularını ziyaret et, çarşıya çık, panayırı gez, ve insanlarla konuş. Daima bir plan yapmaya çalış, bir gayen olsun. Bugün evde şunları yapacaksın, yarın şuraya gideceksin. Benim bir ağabeyim var, yalnız bütün ailenin değil apartmandaki kiracıların ve bazı komşuların vergilerini, elektrik ve su faturalarını öder. Eğer kendisine zahmet olmuyor mu diye sorarsanız, ” bilakis ben onlara teşekkür ediyorum bana bir gay eve güç verdikleri için ” der. Eski güzel ve alaka çekici adetlerinizden yaşlandım diye vazgeçmeyin. Onları devam ettirmeye çalışın.

5- Canlı bir toplum hayatı yaşa ve yeni arkadaşlar edin.

6- Uykuna önem ver, istirhat et, üzüntüler üzerinde fazla durmamaya çalış, luzumsuz üzüntülere devam etme.

7- Ölçülü yemek ye ve ölçülü iç.

Kişi başına daha az kalori yani daha az besi düşen toplumlarda 100 yaşını geçmiş olanların sayısı daha fazla. Örneğin Okınawadaki Japonlar Japonya ‘dakilere nazaran % 30 daha az kalori almaktadırlar ve orada 100 yaşını geçmiş daha çok insan var. Bazı bilgiler yaşlandıkça proteine olan ihtiyacın azaldığını, çok protein alındığında hücreler üzerinde anormallik yaratacağını bildirmektedirler.

Kanda kolesterol yaşlandıkça artar.Kolseterolün kötü olan kısmı ( LDL ) kalp damarlarının tıkanmasına neden olduğundan az yağlı yemek yiyin ve zeytin yağlı tercih edin. Kolestrol yüksek ise besi değişimi, eksersiz ve onlar da yardım etmezse ilaçla düşürülebilir.

8- Belleğinizi sağlıklı tutmaya çalışın. Hepinizin unutkanlığı olur. Yaşlandıkça bu daha da artar. Özellikle en yeni olaylar daha kolay unutulur. O nedenle çok unutuyorum, bunuyormuyum diye üzülmeyin. Bana göre yapacağınız en yararlı şey okuyup, okuduğunuzu başkalarına anlamaktadır. Yapılacak işler, hatırlamanız gereken hususları bir deftere veya takvim sayfalarına yazın. Eğer işitmeniz iyi değilse, unutmayın işitmediğiniz şeyi hatırlıyamazsınız, doktorugörün ve kulaklık kullanın. Bugün birçok kulaklık çeşitleri vardır. Bazıları çok pahalıdır. Fakat daha ucuz olanları da satılmaktadır.

9- Yaşam süresi uzamaktadır dedik. Bu bütçenizi de erkenden tanzim edin demektir. Bunun için belki güvendiğiniz kimselerden yardım istemeniz gerekebilir. Aynı derecede önemli olarak sağlıklı iken varlığınızın dağıtımını istediğiniz gibi hazırlayınız ki vefatınızda malınız ve paranızı istediğiniz kimselere gitsin.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*