Yüksekte Çalışma Eğitimi Sonucunda Hangi Bilgiler Edinilmiş Olur?

yüksekte çalışma eğitimi, yüksekte çalışma eğitimi sonrasında öğrenilenler, yüksekte çalışma eğitimi nedir

Yüksekte çalışma insan hayatının güvenlik önlemleri ile korunması sayesinde sağlıklı iş alanları oluşturmaktadır. Kurulan iskeleler etrafında konumlandırılacak olan emniyet kemeri kullanımı her işçinin alması gereken bir eğitimdir. Emniyet kemeri üzerindeki ipler ve makaranın kullanımı uzman kişilerce anlatılmalı ve uygulamalı olarak gösterilmelidir. Yerden sabit bir iple tutunmayı sağlayan kemerler halatlar ve kilitler yardımı ile iskeleye tutunmayı sağlar.yüksekte çalışma eğitimi, yüksekte çalışma eğitimi sonrasında öğrenilenler, yüksekte çalışma eğitimi nedir

Yüksekte çalışma eğitimi içinde temel alınması gereken prensipler vardır. Öncelikle oluşabilecek risklerin çalışma alanları içinde ortaya çıkarılması gerekir. İçinde yaralanma riskini taşıyabilecek her ortam yüksekte çalışmayı kapsamaktadır. Çalışacak personelin düşünce ve iş olarak kendini bu işe adapte etmesi gerekir. Deneyimli olunması şart olunan yüksekte çalışma işleri için risk analizleri personele de anlatılmalıdır. Çalışma alanı içinde yapılacak toplu koruma sistemi planlanmalıdır. İşverenden başlayan ve çalışana uzanan sistem içinde güvenlik yüksekte çalışma eğitimi sonucunda tam anlamı ile anlaşılır olacaktır.

Yüksekte çalışma eğitimi sonucu ilk olarak kıyafet kullanımı öngörülmektedir. Çalışma alanına uygun olacak kasket, eldiven, kıyafet kullanımının öğrenilmesi ne iş için kullanılacağını tam olarak anlayabilmesi işçinin güvenliğini sağlar. İskelenin hareket kaybından doğacak kayma ve düşmelere karşı koruyucu önlem olacak bu sistemler standartlar ölçüsünde yapılmalıdır. Kasket kullanımı ile yukardan gelebilecek risklerin yanında daha da önemli olan düşmeler sonucu kafanın korunması sağlanır. Alınan eğitimler ile kasket kullanmayı sevmeyen çalışanlar kendilerini bekleyen tehlikeleri görerek kullanımlarını arttıracaktır.

Yüksekte çalışma eğitimi alan işçiler emniyet kemeri eğitimi alırken kendi bedenine uygun olacak kemeri seçmeyi öğrenecektir. Emniyet kemerinin test edilmesi ve kontrolün de dikkat edecek olan çalışanlar işlerinde daha esnek olmayı bilecektir. Ekipman kuşanmayı öğrenecek olan kişiler tehlikeleri en aza indirecek olan seçenekleri edinmiş olurlar. Tecrübe ile yapılacak olan işler kişisel donanımların yanı sıra merdiven eğitimi, emniyet noktaları, düşüş durdurmayı sağlayan sistemleri, düşme faktörlerini, emniyetli çalışma pozisyonlarını, yasal iş güvenliğini, ip kullanımını, askılı kalma durumunda yapılmasını gerekenleri de öğrenmektedir. Yüksekte çalışma eğitimi her çalışanın alması gereken bir uygulamadır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*