Yüz Estetiğine Dair Bilinmesi Gerekenler

yüz estetiği, yüz estetiği yapımı, yüz estetiği nasıl yapılır

Yüz estetiği yüzdeki deri gevşeklikleri ve sarkıklığın düzeltilmesinden, kaş kaldırmaya, çene ve elmacık kemiklerinin düzeltilmesine, kırışıklıkların giderilmesine kadar birçok işlemin uygulanabileceği bir alandır. Yüz estetiği isteyen her insana uygulanabilecek farklı yöntemler vardır, çünkü her yüzün ihtiyacı başkadır.Yüzdeki kırışıklıklar için kullanılabilecek en basit yöntem botox ve dolgu uygulamalarıdır. Bunlar  muayenehane şartlarında uygulanabilecek pratik ancak oldukça yararlı yöntemlerdir ve kişi en kısa zamanda sosyal hayatına dönebilir.yüz estetiği, yüz estetiği yapımı, yüz estetiği nasıl yapılır

BOTOX
Botox uygulaması ile istenen bölgedeki aşırı kas hareketleri ile oluşan kırışıklıklar azaltılmakta ve kaşlar kaldırılabilmektedir. Bu etki kişiye ve uygulanan alana bağlı olarak 3-5 ay sürmektedir. Uygulama yapılan bölgedeki kasların çalışması durdurulduğundan bir takım mimik hareketler engellenmektedir. Bu nedenle yüzden her istenen alana uygulamak da doğru değildir. Yüz kaslarının anatomisini iyi bilen uzmanlarca yapılması gerektir.Botox uygulaması migren ağrılarının ve aşırı terlemenin giderilmesinde yaygın ve etkili olarak kullanılmaktadır.

DOLGU
Yüzdeki kırışıklık ve-veya çukurların giderilmesi için bu bölgeleri vücuda uygun, reaksiyon yapmayan maddeler ile doldurularak düzeltmek mümkündür. Bu maddeler hazır iğne ile yapılan ürünler olabildiği gibi kişinin kendi vücudundan alınan maddelerde (doku, yağ gibi) olabilirler. Tüm bu maddelerin vücutta kısa veya uzun süre etkili olabileceğini bilmek gerekir. Bu maddeler kişiye ve uygulanacak bölgenin yapısına uygun olarak seçilir, benzer maddeler aynı zamanda dudak büyütme için kullanılırlar.

YÜZ GERME
İlerleyen yaşla birlikte ve kilo verme ile ilgili olarak yüz derisinde ve deri altı dokularında gevşeme ve sarkma oluşur, bunun miktarı daha çok kişinin yapısına bağlıdır.Bu değişiklikleri gidermek için en uygun yöntem yüz germe ameliyatıdır. Bu işlem yüzün bir kısmına veya tamamına ve boyuna uygulanabilir.Yüzün taşıyıcı olan alt tabakaları ve deri ayrı ayrı gerilirler, ameliyata bağlı izler saç içinde ve kulak arkasında saklanmaya çalışılırlar.

Nispeten genç ve sarkıklığı az olan kişilerde yüzün orta kısmını deri germe işlemi yapmadan ve iz bırakmadan düzeltilebilmektedir. Bu esnada çene altı bölgesinde ki yağ fazlalıkları (mini liposuction ile) alınabilir, boyun kırışıklıkları düzeltilebilir.

Yüz germe ameliyatları ile birlikte kaş kaldırma, alt ve üst göz kapağı estetiği (kırışıklıkların ve torbaların giderilmesi) ameliyatlarının yapılması, doku ve yağ ile yüzün istenen kısımlarına dolgunluk verilmesi mümkündür. Kaş kaldırma ve göz kapağı estetiği başlı başına yapılabilecek işlemlerdir, yüz germe ameliyatıyla olması şart değildir.

Estetik amaçlı çene ve elmacık kemikleri düzeltilmesi aynı anda yapılabilir.Yüzdeki lekelerin kırışıklık ve gevşekliklerin giderilmesi Lazer bölümünde tekrar ele alınmıştır.

SİVİLCE VE YARA İZLERİ
Özellikle yüz bölgesinde daha önceleri geçirilmiş olan sivilceler nedeniyle kalan izler birçok kişiyi rahatsız etmektedir. Bu izlerin yok edilmesi veya azaltılması amacıyla laser uygulamaları ve deri törpüleme ameliyatları uygulanmaktadır. Bu işlemler bu izleri kişinin uygunluğuna bağlı olarak önemli ölçüde azaltmaktadır. Her iki yöntemde derinin üst tabakasını soyduğu için bir iyileşme dönemi vardır. Bu bahsedilen soyucu lazer yönteminin dışında deri alt tabakalarını sıkılaştıran, deri üstünde yara yapmayan laser uygulamaları da vardır.Yara izlerine bu yöntemler olduğu gibi, eğer izler çok kötü ise yeniden estetik cerrahi müdahale ile düzeltme yapılabilir. Bu işlemin sonucunun güzelliği yaranın yerine ve kişinin deri yapısına oldukça bağlıdır.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*